Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.56
  • DOLAR 6.06

Kayyum protestolarında 13. gün

Diyarbakır - 31 Ağustos 2019 18:24 A A

Kayyum protestolarının 13. gününe gençler damgasını vurdu. Oturma eyleminin yapıldığı Lise Caddesine yürüyerek gelen gençler ” Kürt gençleri olarak halkımıza karşı sorumluluklarımız var” diye belirtti.

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına karşı başlayan eylemler devam ediyor.

Diyarbakır Lise Caddesi’nde 13 gündür süren, oturma eylemine çok sayıda vatandaşın  yanı sıra HDP milletvekilleri, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Barosu, İHD Diyarbakır Şubesi, TJA bileşenleri, Barış Anneleri İnisiyatifi ve HDP Gençlik Meclisi üyeleri katıldı. Oturma eylemine katılan görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ve Ahmet Türk ayakta alkışlandı.

“Gençlik gelecek kayyum gidecek” yazılı pankartıyla bugünkü oturma eylemine katılmak isteyen gençlere polis engeliyle karşılaştı. Polis engeline rağmen gençler pankartlarla yürüyerek, oturma eylemi yerine geldi. Oturma eylemi boyunca şarkılar, sloganlar, zılgıtlar ve alkışlar hiç kesilmedi.

“BASKIYLA HALKIMIZI SİNDİRMEK İSTİYORLAR”

Oturma eylemi kürsüsünde kısa bir konuşma yapan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, 13 gündür devam eden eylemi selamladı. Türk, “Verdiğimiz mücadele halk mücadelesidir. Kendilerini haklı çıkarmak için çok yalan söylediler. Ancak halkımız 31 Mart’ta bu yalanlarını ortaya çıkardı. Baskıyla halkımızı sindirmek istiyorlar. Ancak bunu başaramayacaklarını bu halk onlara gösterdi. Göstermeye de devam ediyor” dedi.

“KÜRT GENÇLERİ OLARAK HALKIMIZA KARŞI SORUMLULUKLARIMIZ VAR”

Daha sonra konuşan HDP Gençlik Meclisi üyesi Yaşar Kılıç, 13 gündür alanlarda direndiklerini söyledi. Kılıç, “Bizler bu halkın çocuklarıyız. Kürt gençleri olarak halkımıza karşı sorumluluklarımız var. Dehaklar olduğu sürece Demirci Kawaların da olduğunu göstereceğiz. Yaşasın birleşik, onurlu mücadelemiz” diye kaydetti.

“HEP BİRLİKTE KAZANACAĞIMIZI BİLİYORUZ”

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacılarından Dilek Hathatoğlu ise, imza attıkları barış bildirisindeki suçların bu bölgede yaşatıldığını belirterek, “O suçlar Sur, Yüksekova, Cizre ve Nusaybin’de işlendi. Bu suçların bizim adımıza, bizim refahımız için işlendiği yutturulmaya çalışıldı. Bizim elimizden gelen ‘Bu suça ortak olmayacağız’ demek oldu. O zaman nasıl bu suçlara ortak olmadık, bu suçlara karşı çıktık, şimdi de çıkıyoruz. Bulunduğumuz yerlerde mücadeleyi yükseltmeye çalışıyoruz. Hep birlikte direneceğimizi ve mutlaka kazanacağımızı biliyoruz” diye konuştu.

“SİYASİ İRADE KAYYUM ATAMALARINDAN RAHATSIZ”

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın yaptığı konuşmada, kayyum kararına karşı direnen binlerin olduğunu kaydederek, “Siyasi irade kayyum atamalarından rahatsız. Beşi bir yerde komutanları 40 yıl önce gördük. Şimdi de bunun devamı yaşatılmaya çalışılıyor. Ulusal ve uluslararası suç olan kayyumun yasal anlamda ceza almasını sağlamak için başvurularımız olacak. Mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Oturma eyleminde, yarınki 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine katlım çağrısı yapıldı. Bugünkü oturma eylemi daha sora slogan ve zılgıtlar eşliğinde son buldu. (Kaynak: MA)

Bu haber 741 kez okundu.
Diyarbakır - 18:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.