29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kazanlar kışa hazırlık için kaynamaya başladı

Diyarbakır - 18 Ekim 2020 13:17 A A

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde girilen bağbozumuyla, üzüm şiresi kazanları,  kışa hazırlık için pekmez, sucuklu ceviz ve pestil için kaynamaya başladı.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde sonbaharla birlikte bağbozumu mevsimi de başladı. İlçenin kırsal mahalle ve bağlı mezralarda vatandaşları, kışa hazırlık telaşı sardı. Uzun yıllar bağbozumun şahitlik eden ve bu şahitliği nedeniyle artık uzmanlığı tartışma konusu olmayanların yönettiği bağbozumu hareketliliğinde, hem kadınlar hem gençler hem de çocukları görevlerini yerine getirebilmenin tatlı telaşı hakim. Mahallelerde yaşayanların dışında kent merkezinden bağbozumu için geçici bir süreliğine göç yaşanırken, mahalle ve mezralara gelen vatandaşlar, işlerini İMC usulü yürütüyor. Mahallelerdeki bağ bozumu işleri, bağın verimine bağlı olarak kimi zaman bir hafta, kimi zaman da 15 günü buluyor. İlçenin bağlı Arıklı (Huseynik) Mahallesi’ne bağlı Çelebi mezrasında da sonbaharın rengini alan bağlarda da tam gün mesai esaslı sürdürülüyor.

 BAĞDAN KAZANA UZANAN YOL

 Mezradaki vatandaşlar, güne sararan bağlardaki olgunlaşmış üzümleri kesmekle başlıyor. Bir yandan kesim yapılıyor, bir yandan da kovalara doldurulan üzümler şirenin alınacağı havuzlara taşınıyor. Burada giyilen sarı çizmeler, torbalar içindeki üzümü, son bir damlasına kadar dövüyor. Elde edilen şire, oluşturulan çeşmelerden kazanlara, oradan da süzüldükten sonra gür ateşin üzerine konulan daha büyük kazanlara taşınıyor. Kazanların altında sönmeyen ateş, gündüz belli bir mesafenin dışında pek fark edilmese de gecenin karanlığı bağlardaki yoğun çalışmayı da görünür kılıyor. Gün batımıyla hava bir hayli soğurken, kazanları kaynatan ateşin çevresinde halkalar oluşturan yurttaşlar, geçmişten gelen kültürü sürdürüyor. Kimileri koyu sohbetlere dalıyor, kimileri de şarkılar seslendiriyor.

 PEKMEZ, SUCUKLU CEVİZ VE PESTİL

 Kaynayan kazanlardaki üzüm şiresi, genel pekmeze dönüştürülüyor ancak vatandaşlar, sucuklu ceviz ve pestil yapmayı da ihmal etmiyor. Pekmez, yaklaşık 8 saat ateşin üzerinde kaynatılsa da vatandaşlar, sucuklu ceviz ve pestil yapımını daha zor ve zahmetli görüyor. Yaşanan ekonomik krizin sonucu olarak bu kışın çok çetin geçeceği öngörüsüyle vatandaşlar, bu yıl daha çok sucuklu ceviz yapmayı tercih ediyor. İpten geçirilen cevizler, kazanlarda hazırlanan bulamaca bir kaç kez batırıldıktan sonra kuruması için askılara asılıyor. Kadınlar, aynı bulamaçta pestil de yapıyor. Kadınlar tarafından titiz bir çalışmayla çarşaflara eşit bir şekilde yayılan bulamaç, kurumaya bırakılıyor.

 KIŞIN TÜKETİYORLAR

 Vatandaşlar, 15 güne yayılan çalışmalarıyla elde ettikleri pekmez, sucuklu ceviz ve pestilin bir kısmını kışın tüketirken, arta kalanlar ise satışa sunuluyor.

Salih YEŞİL’in Özel Haberi

Bu haber 468 kez okundu.
Diyarbakır - 13:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.