11° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Keçi Burcu Kültür Sanat Merkezi kuruluyor

Diyarbakır - 16 Temmuz 2020 12:24 A A

Diyarbakır Surları üzerinde bulunan en eski ve en büyük burç olan, kenti ziyaret eden turistlerin ziyaret ettiği ilk tarihi yapı Keçi Burcu, Kültür Sanat Merkezi olarak işlevlendiriliyor.

DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak’ın yaptığı açıklamada Keçi Burcu’na yakın mesafede bulunan güvenlik kontrol noktası kaldırıldıktan sonra tarihi yapının yeniden işlevlendirilmesi için çalışmalara başlandığı belirtildi.

Tayınlamak,“Keçi Burcu’nun zemin katı çok amaçlı salon, sergi alanı, fuaye alanı olarak işlevlendirilecek. Burcun üst kısmı açık seyir terası olacak. Burcun ön kısmında küçük bir meydan oluşturularak kadınların ürettikleri yöresel ürünleri satışa sunabilecekleri, hareketli satış arabalarının yer alacağı dinlenme ve tadım alanları kurulacak. Yapılacak yatırımlar ile Keçi Burcu’nun müzik, tiyatro, sergi, sinema vb. kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapması, açık alanlardaki hareketli satış ve tanıtım alanları ile de yerli ve yabancı turistlere ürün ve hizmet sunumu sağlaması mümkün olacak. Sur’un karşısında uygun bir alanda da ıslak hacim çalışması yapılarak hizmete açılacak” dedi.

DTSO KEÇİ BURCU İÇİN 1 MİLYON 200 BİN TL HİBE DESTEĞİ ALDI

Tayınlamak, Keçi Burcu’nun işlevlendirilmesi için Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ortaklığında GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nden 500 bin TL değerinde bir destek aldıklarını belirtti. Tayınlamak, alınan destek ile kentin yöresel ürün ve lezzetlerinin envanterinin çıkarılacağını, kadınların yöresel ürünler ve lezzetler üretiminin destekleneceği ve Keçi Burcu önünde kadınların yöresel ürünleri tanıtarak satışa sunabilecekleri hareketli satış arabalarının kurulacağını ifade etti.

Kentin yöresel ürün ve lezzetlerinin henüz turizme kazandırılamadığını, kaybolan, üretimi yapılmayan ürün ve lezzetlerinin bulunduğunu, öncelikle tespit çalışmasının yapılması gerektiğini belirterek, yöresel ürün ve lezzetlerin ticarileşmesi ve turizme kazandırılması için yapılacak çalışmanın önemli bir altyapı ve model oluşturacağını belirtti.

Proje kapsamında ayrıca Keçi Burcu’nu ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin yararlanabileceği ıslak hacim alanlarının oluşturulacağını da sözlerine ekledi.

EUROPEAN ENDOWMENT FOR DEMOCRACY (EED) KEÇİ BURCU KÜLTÜR SANAT MERKEZİ KURULUŞUNA DESTEK VERDİ

Tayınlamak, aldıkları diğer proje desteğinin Keçi Burcu Kültür Sanat Merkezi kuruluşu için olduğunu belirtti. Burcun zemin kat ve açık üst bölümünün kültür sanat etkinlikleri için kullanılacağını, bunun için gerekli tefrişat, ekipmanlar vb. için EED’den 89 bin Euro destek aldıklarını ifade etti.

Kültür sanat merkezinin kentte kültür sanat alanında faaliyet gösteren kurumlar ve inisiyatifler işbirliğinde faaliyet göstereceğini belirterek, alınan destek ile kültür sanat girişimlerinin performanslarını sergileyebilecekleri, ulusal ve uluslararası düzeyde kültür sanat organizasyonlarına ev sahipliği yapılabileceğini belirtti. Tayınlamak, merkezin kuruluşunun yanında aktif faaliyet göstermesi için uzun süredir ulusal ve yerel düzeyde kültür sanat kurumları, girişimleri ile ortaklaşmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Tayınlamak sözlerini şöyle tamamladı: “Keçi Burcu’nun önü için çevre düzenleme projesi Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nca onaylandı ve Çevre ve şehircilik Bakanlığı’nın devam eden projelendirme çalışmalarında onaylanan proje esas alınacak. Onaylanan proje ile de Keçi Burcu’nun ön kısmı bir meydan haline getirilecek. Yapılacak peyzaj çalışmasının korunması ve genel olarak Keçi Burcu’nun bakımı için Sur Belediyesi ile işbirliği protokolü imzaladık. Yaptığımız çalışmalar, aldığımız destekler ve uygulayacağımız faaliyetler ile tarihi yapının bir kültür mekanı olarak hizmet sunmasını hedefliyoruz.”

Bu haber 620 kez okundu.
Diyarbakır - 12:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.