14° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kent içi tarımın ilk ürünleri ihtiyaç sahiplerine

Bağlar - 16 Eylül 2020 12:25 A A

Diyarbakır’da Ak Partili Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu tarafından geçen yıl başlatılan “Kent İçi Organik Tarım“ projesinde yetişen doğal meyveler, ilk üretim olmasının anısına ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak ikram edildi. Diyarbakır’ın” tescilli ürünü olan karpuzların büyüklüğü 25 kilogramı bulurken, verimli topraklarda yetişen ürünlerin kaliteli olması beğeni topladı. İkinci meyve bahçesi için de önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanacağı kaydedildi.

Diyarbakır’ın verimli topraklarında yetişen organik meyve ürünlerin, “Kent İçi Tarım Uygulamaları” projesinin ilk yılı nedeniyle ihtiyaç sahiplerinin sofralarına ulaşarak çok sayıda ailenin yüzünü güldürdü.

Dünyada örneği Fransa’nın başkenti Paris olan, Türkiye’de ikinci kez gerçekleşen, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da da ilk olan projeyi geçen yıl hayata geçiren Bağlar Belediyesi, 6 dönümlük alanda yetişen organik ve verimli meyveleri ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttı.

Bağcılar Mahallesi’nde bulunan meyve bahçesinde yetişen erik, şeftali, elma, kiraz, armut, kavun ve karpuz gibi ürünler vatandaşlardan büyük rağbet gördü. Meyvelerin kalitesine ve verimine tam not veren vatandaşlar, Bağlar’ın tarihteki misyonuna uygun düşen bu projenin hayata geçirilmesi nedeniyle Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’na teşekkür etti.

KARPUZUN BÜYÜKLÜĞÜ VE KALİTESİ ÖNE ÇIKTI

Meyve bahçesinin ışıl ışıl görüntüsü ziyaretçileri büyülüyor. Bir yandan doğal meyvelerin doyumsuz kokusu, diğer yandan etrafı şenlendiren yeşillik görüntüsü.

Öne çıkan ürün ise Diyarbakır’la özdeşleşen karpuz oldu. Doğal alanda yetişen karpuzun büyüklüğü 25 kilogramı bulurken, projenin ilk ürünleri olan diğer mahsuller de öne çıkan kalite ve verimleriyle beğeni topladı.

Diyarbakır’ın yeni yüzü olan Bağcılar’da yükselen doğal ve organik meyve bahçeleri bölgede huzur iklimi yaratırken, projenin ilk ayağının başarılı olmasından sonra Bağlar Belediyesi ikinci ayak için harekete geçti. Aynı bölgede bulunan belediyeye ait 7 dönümlük alanda önümüzdeki günlerde ikinci meyve bahçesi çalışmalarına başlanacağı açıklandı.

“BU PROJEYİ TÜM UYGUN ALANLARDA UYGULAYACAĞIZ”

Böyle bir projeyi kente kazandırmanın sevincini yaşadıklarını belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, kentin uygun ve muhtelif bölgelerinde meyve ve sebze bahçeleri oluşturmaya devam edeceklerini söyledi. Beyoğlu, “Bu projeye başlarken amacımızın Bağlar’ımızı tarihteki misyonuna kavuşturmak olduğunu söylemiştik. Hamd olsun, projenin ilk adımı başarılı oldu. Organik, doğal meyveler yetiştik. Bu verimli topraklarda her ürün yetişebiliyor. Diyarbakır’ımızı, ilçemizi bu güzelliklerle gündeme getirelim. İlk mahsulleri ihtiyaç sahiplerine ikram ettik. Önümüzdeki günlerde ikinci bahçemize başlayacağız inşallah. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ve milletimize verdiğimiz bir söz var. Tüm imkânları milletimizin ve ilçemizin hizmeti için değerlendireceğiz” diye konuştu.

Bu haber 399 kez okundu.
Bağlar - 12:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.