14° Kapalı
  • EURO 6.78
  • DOLAR 6.18

‘Kent tekstil alanında önemli bir merkeze dönüşebilir’

Bismil - 1 Ağustos 2019 19:08 A A

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Bismil Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği çiftçi buluşma toplantısında konuşan Eşbaşkan Dr. Selçuk Mızraklı, kentin ve ilçenin yakın zamanda tekstil başta olmak üzere birçok alanda önemli bir merkeze dönüşme gerçeğinin bulunduğunu dile getirdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Bismil Belediyesi çiftçilerle buluşma toplantısı düzenledi. Bismil’de bir düğün salonunda yapılan toplantıya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, HDP Milletvekilleri Semra Güzel, İmam Taşçıer, Necdet İpekyüz, Serpil Kemalbay, MYK Üyeleri, İl Eşbaşkanları, il ve ilçe belediye eşbaşkanları, çiftçi ve meslek odaları temsilcileri katıldı.

‘TARIMA KATKIDA BULUNACAK PROJELERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ’

İlçelerinin tarım alanında mükemmel bir yer olduğu ve bunun farkında olmaları gerektiğini belirterek toplantının açılış konuşmasını yapan Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz, belediye hizmetinin sadece yol yapma, temizlik işleri olmadığını tarım alanında da ilçe sakinlerinin yanında olacaklarını ifade etti. Bismil Belediyesinin 26 ay boyunca kayyum esaretinde olduğunu ve bu süreci tahribat dönemi olarak değerlendiren Ayaz, kayyumları geldikleri yere gönderen Bismil halkına teşekkür etti.

‘ÜRÜN KAPASİTESİNİ ARTIRMALIYIZ’

Amed’in tarım alanında en zengin ilçesinin Bismil olduğunu aktararak konuşmasına başlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, ilçenin çok güçlü bir ekonomik potansiyelinin bulunduğunu söyledi. Kentin ve ilçenin yakın zamanda tekstil başta olmak üzere birçok alanda önemli bir merkeze dönüşme gerçeğinin olduğuna işaret eden Mızraklı, Bismil’de çiftçiliğin ikinci iş olarak görüldüğüne dikkat çekti. Toplantıda ürün çeşitliliğini artırmayı tartışmaları gerektiğine vurgu yapan Mızraklı, “Birinci ürünün arkasında ikinci ürünü ortaya koyabilen, beraberinde de hayvancılık ve diğer sektörlerin üretim kapasitesi artırılması mümkünken bunun yeterince güçlendirilmediğini görmekteyiz” dedi.

‘ÜRÜNÜN FİYATINI BELİRLEYEN BORSA EKSİKLİĞİ SÖZ KONUSU’

İlçenin pamuk üretim kapasitesinin yüksek miktarda olduğunu ve yaklaşık 250 bin dönümlük alanda pamuk tarımı yapıldığını ifade eden Mızraklı, geçen sene çok ciddi bir verim düşüklüğünün söz konusu olduğunu aktardı. Ortalama dönüm başı beş yüz veya altı yüz kilogram vermesi beklenirken bunun 250 kilogramda kaldığına dikkat çeken Mızraklı, kuru bakliyatta da ciddi verim düşüklüğünün olduğunu dile getirdi. Mızraklı konuşmasının devamında, “Bölge olarak baktığınız zaman bölgede pamuk tarımın yüzde 42’si GAP sahasında gerçekleşiyor. Yüzde 8 buçuk civarında Amed, yoğunluk olarak da Bismil, bir bütün olarak Batman ve Mardin’i kattığınız zaman esasen Türkiye’nin pamuk üretim merkezi ne Çukurova ne de Söke. Fiyat belirlenmesi sürecinde en önemli aktörlerden biri olan borsa yok. Ancak bunun bölgede tekabülü yok. Bunu mercimekte görüyorsunuz. Türkiye’de ki mercimek üretiminin 5’te 4’ü Mardin, Urfa ve Diyarbakır hattında yapılıyor. Ama burası mercimek fiyatlarını belirlemiyor. Bir bakıyorsunuz Antep’tekiler özellikle ihracatçı firmalar bunu belirleyen durumuna gelmişler.”

‘ÜRETİCİ BİRLİKLERİNE İHTİYAÇ VAR’

Tarıma bağlı, tarımın üzerinde şekillenmiş olan endüstride güçlü bir atak yapamadıklarına vurgu yapan Mızraklı, “bu noktada hep beraber düşünerek birlikte ne yapabiliriz. Amed ölçeğine baktığımız zaman üreticiden tüketiciye olan zincirlerden tutup diğer bir ürün olan 2’inci ürün yani endüstriyel boyutta aktarımı gibi birçok başlıkta nitelikli bir sıçrama yapmamız gerekiyor. Hep inandığımız bir şey var birlik. Üretici birliklerinin ortaya çıkardığı güçlü dinamiklere ihtiyacımız var. Bu noktada yerel yönetimler kapasitesin bundan sonraki dönemde güçlü bir şekilde buna katkı vermeye çalışan, buna omuz vermeye çalışan gücü fazla olacak. Ne olursa olsun bir olmak zorundayız. Çiftçinin ürettiği ürünün heba edilmemesi için elimizden geleni yapmak durumundayız” ifadelerini kullandı.

‘BU TOPRAKLARA HASRET OLDUĞUMUZ BARIŞI EKECEĞİZ’

Mızraklı’nın ardından söz alan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise şunları söyledi: “Bereketli topraklar üzerindeyiz bu topraklara ne ekseniz çıkar. Ama biz bu topraklara hasret olduğumuz barışı ekeceğiz. Yerel demokrasi barış demek, huzur demek, üreteni biz yöneteni biz demektir. Toprağımıza dilimize, kültürümüze, kimliğimize, tarihimize sahip çıkacağız.”

TARIM ALANINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR ÇİFTÇİLERE AKTARILDI

Yapılan konuşmaların ardından Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Ziraat Mühendisi Tahir Alan, katılımcı çiftçilere, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin tarım ve hayvancılık alanlarında gerçekleştirdiği çalışmaları aktardı. Alan’ın konuşmasından sonra çiftçiler, kurulan serbest kürsüde sorunlarını, taleplerini ve önerilerini dile getirdi.

Bu haber 543 kez okundu.
Bismil - 19:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.