33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

KESK yüzde 7 büyümeden payını istiyor

Diyarbakır - 16 Haziran 2021 18:35 A A

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2021 yılının ilk çeyreğindeki Türkiye ekonomisinin yüzde 7 büyüdüğünü açıklamasıyla Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ekonomik büyümeden payını istedi.

TÜİK’in Türkiye ekonomisinin 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüdüğünü açıklamasıyla KESK, 7 büyüme üzerinden emekçilerin payını istedi. KESK Diyarbakır Şubeleri Platformunu konuya ilişkin Diyarbakır Defterdarlığı önünde yaptığı eylemde konuşan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şube Başkanı Suphi İzol, yıllardır yaşanan krizin faturasının emekçilere kesildiğini ifade etti.

Yöneticilerin sürekli büyüme rakamı açıklamalarına işaret eden İzol, “Ülkeyi yönetenler  ‘Büyümede rekor kırdık’ dediler. Ama büyüyen Türkiye’den bizim payımıza, hep sahte enflasyon rakamlarına göre belirlenen maaş zamları, daha adaletsiz hale getirilen vergiler, gittikçe güvencesiz hale getirilen bir çalışma yaşamı düştü.” dedi.

‘BEDELİNİ TÜM ÜLKE ÖDÜYOR’

İktidarın toplumu kutuplaştırarak egemen olma anlayışıyla hareket ettiğini belirten İzol, “Bu kutuplaştırma; sorunları büyütmekte ve çözümsüzlükteki ısrarın bedelini hem ekonomik hem politik hem de psikolojik olarak tüm ülke ağır bir biçimde ödemektedir.” diye konuştu.

‘SEÇENEKSİZ DEĞİLİZ’

“Ama bizler biliyoruz ki, bu kadar ağır koşullara mahkûm değiliz, biz emekçiler asla seçeneksiz olmadık bu günde seçeneksiz değiliz” diyen İzol, “Mutlu bir azınlığın sürekli olarak servetine servet kattığı, başta gençler ve kadınlar olmak üzere milyonlarca yurttaşımızın işsiz olduğu, milyonlarca emekçinin açlık sınırı altında asgari ücrete mahkûm edildiği, çiftçinin mahsulünün tarlada kaldığı, esnafın kepenk kapattığı bir düzende haklarımıza sahip çıkmak taleplerimiz için mücadele etmekten başka bir seçeneğimizin olmadığını biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘BÜYÜMEDEN HAKKIMIZI İSTİYORUZ’

Haksız ve hukuksuz bir şekilde keyfi olarak ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iade edilmesine talep eden İzol, “Bugün ülke genelinde alanlardayız, eğer bu ülke gerçekten ilk çeyrekte yüzde 7 büyüdüyse büyümeden hakkımızı, İnsanca yaşayabileceğimiz bir maaş istiyoruz. Güvenceli çalışma, grevli gerçek bir toplu sözleşme istiyoruz. Emek hırsızlığına dönüşen mülakat uygulamalarının son bulmasını, liyakatin esas alınmasını istiyoruz. Ücretsiz, nitelikli, anadilinde kurum kreşleri açılmasını istiyoruz. Kamusal emeklilik sisteminin güçlendirilmesini, bireysel emeklilik dayatmasına son verilmesini istiyoruz. Kamuda mobbing uygulamalarının son bulmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 375 kez okundu.
Diyarbakır - 18:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.