Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kızılay kan stokları kırmızı alarm verdi!

Diyarbakır - 5 Mayıs 2020 18:31 A A

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık geçtiğimiz süreçte Kızılay kan stoklarında düşme yaşandığını söyleyerek vatandaşları kan bağışı yapmaya davet etmişti. Genel Başkan Kınık’ın kan bağış stoklarının alarm verdiğini belirtmesi üzerine açıklama yapan Türk Kızılay Güneydoğu Anadolu Kan Merkezi Bölge Müdürü Dr. Naif Yılmaz, “Kan stoklarımızda düşmeler yaşandı. Kan stoklarımız azalırken bizi yalnız bırakmayın ve kan merkezlerimizi ziyaret edin” dedi.

Ülkemizde Covid-19 salgını sebebiyle tedbirler her geçen gün artarken; Kızılay’a verilen kan bağışlarında önemli oranda düşüş yaşandı. Günlük bağışlar yaklaşık yüzde 86 oranında azaldı. İlk vakanın görüldüğü 11 Mart’ta 98 bin ünite kan stoku olan Kızılay’ın şu an 50 bin üniteye gerilediği öğrenildi. Özellikle negatif kan gruplarında trombosit bulmak zorlaştı. Yetkililere göre, durum böyle devam ederse, önümüzdeki dönemde corona virüsü salgını kaynaklı yoğun bakım sorunlarına, kan ve kan ürünü eksikliği kaynaklı durumlar da eklenebilir.

Covid-19 salgını nedeniyle kan bağışlarında yaşanan ciddi azalmalar sonucu kan stoklarında kritik seviyenin altına düşüldüğünü belirten Türk Kızılay Güneydoğu Anadolu Kan Merkezi Bölge Müdürü Dr. Naif Yılmaz, “Koronavirüs salgını görülmeye başladıktan sonra ülkemizde kana ihtiyacımız artarken kan stoklarımızda ve bağışlarımızda düşme yaşandı. Şuanda stoklarımızda çok ciddi bir azalma var ve hayati tehlikelere imkan vermemek için bu düşüşün durması için vatandaşlarımızın kan vermeye gelmesini bekliyoruz. Şuanda koronavirüs ile mücadele ediyoruz ancak kan stoklarımızda azalma devam ederse ilerleyen süreçte kan bulamadığı için vefat eden vatandaşlarımız bile olabilir. Böylesi üzüntü verici durumlarla karşılaşmamak için tüm vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz” diye konuştu.

“RAMAZAN AYINDA BAĞIŞLAR ÇOK DÜŞTÜ”

Her yıl Ramazan Ayında kan bağışında düşme yaşandığını vurgulanırken bu yıl 24 Nisan’da başlayan Ramazan Ayında da yine kan bağışının düşmesi yetkililerin kara kara düşünmesine neden oldu. Kan bağışlarının daha fazla düşmesinin sorunları büyütebileceğini belirten Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “Ramazan ayının gelmesiyle beraber kan bağış oranında ciddi bir düşüş yaşadı. Oruç tutan vatandaşlar kan vermeye gitme noktasında ciddi bir gevşeme yaşadı. Vatandaşlarımızın bu süreçte daha duyarlı olmasını istiyoruz. Ramazan ayı boyunca saat 15.00 ve 24.00 arası kan bağış araçlarımızda vatandaşlarımız bağışta bulunabilirler. Ayrıca sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde de yine vatandaşlarımız 155’i arayarak bilgi verdikten sonra kan vermeye gidebilirler. İçişleri Bakanlığımız tarafından yayınlanan genelgede de bu hususta büyük bir hassasiyet gösterilmiştir.”

“BÖLGEDE KAN SIKINTISI YAŞANIYOR”

Ciddi sıkıntılar yaşanabileceğinin altını çizen Yılmaz, şöyle konuştu: “Şuanda 46 hastanenin kan ihtiyacını bizler karşılıyoruz ve elimizdeki stoklar yetersiz kalıyor. Süreç böyle devam ederse koronavirüs salgınından çok kan kaybı nedeniyle hasta kaybetmeye başlayacağız. Böyle bir tabloyla karşılaşmamak için kan bağışı yapmamız gerekiyor.”

Kaynak: Güneydoğu Güncel

Bu haber 521 kez okundu.
Diyarbakır - 18:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.