28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Koronaya yakalan sağlıkçı sayısı bin 50’ye yükseldi!

Diyarbakır - 30 Ekim 2020 12:55 A A

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, Diyarbakır’da enfekte olan sağlıkçı sayısının bin 50’ye yükseldiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de koronavirüsün görüldüğü 11 Mart’tan beri 10 bin 27 kişi yaşamın yitirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son bir ayda tüm Türkiye’de vaka oranlarının ve yatar hasta sayısında ciddi bir artışın olduğunu söyledi. Bakan Koca, artan vaka sayıları, hastanelerdeki ağır hasta artışları nedeniyle sağlıkçıların izin, istifa ve emekliliklerinin yasaklandığına dair valilere genelge gönderdiklerini açıkladı.

Sağlıkçıların izinlerini kaldırması ve istifalarının yasaklanması kararına tepki gösteren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken’den sağlıkçıların ölüm riskinin yükselebileceği uyarısı geldi. Güldiken, Diyarbakır’da koronavirüse yakalanan sağlık sayısının bin 50 civarına yükseldiğini kaydetti.

Bir insanın çalışma hakkın içinde dinlenme hakkı olduğuna hatırlatan Güldiken, bu durumun pandemiden bağımsız olduğunu vurgulayarak, pandeminin başlangıcından bugüne kadar yoğun çalışma temposu içinde olan sağlık emekçilerinin tükendiğini kaydetti. Pandeminin 8 ay önce başladığını ve bu süre içinde sağlık çalışanlarının gece gündüz aralıksız çalıştığını anlatan Güldiken, “8 aydır en önce mücadele eden sağlıkçıların dinlemesi gerekiyor ama dinlenemiyor” dedi.

‘İKİNCİ VE ÜÇÜNDÜ DEFA BULAŞMASI ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIR’

Bir yandan pandemiyle bir yandan zor çalışma koşullarıyla mücadele etmek zorunda kalan sağlık çalışanlarına virüs bulaşma oranına işaret eden Güldiken, “Pandeminin başladığı günden bugüne kadar Diyarbakır’da bugün itibariyle enfekte olan sağlıkçı sayısı bin 50 civarındadır. 1 Haziran öncesinde Diyarbakır’da enfekte sağlıkçı sayısı sadece 95’ti ve şuan 10 katından daha fazla yükselmiş vaziyette. Bilgisine ulaştığımız ikici kere enfekte olmuş sağlıkçı sayısı 4. Bu şekilde devam ederse ikince defa enfekte olacak sağlıkçı sayısı daha fazla olacaktır. Ve şunu da biliyoruz ilk virüs bulaştığında kişideki viral güç artıyor ve ikinci üçüncü defa virüse yakalandığında ölme riski daha da artıyor” diye konuştu.

‘YENİ SAĞLIKÇILAR TAKVİYE ETMEK LAZIM’

Mevcut sağlık çalışanlarının iş yükünü artırmak yerine, ihraç edilmiş sağlık çalışanlarının işe dönüşlerinin sağlanması gerektiğini dile getiren Güldiken, “Binlerce, on binlerce ihraç edilmiş sağlık emekçisi var. 100 binden fazla atanmayı bekleyen, güvenlik soruşturmasına takılan sağlık emekçisi var. Bunları bir an önce koşulsuz bir şekilde işe başlatırlarsa takviye etmiş olurlar. Dolayısıyla 8 aydır çalışıp tükenen sağlık çalışanları da rahatlamış olur. Bu kabul edilebilecek bir durum değildir, Türkiye’deki her sağlık kuruluşunda sağlık emekçilerinin çalışma koşulları kalmamıştır. Böyle devam ederse yakın bir zamanda toplumsal muhalefetin bir araya gelmesi kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

‘SADECE MASKEYLE İŞİN ÜSTESİNDEN GELEMEYİZ’

Koronavirüsten dolayı yaşamını yitirenlerin sayısının Sağlık Bakanlığı’nın açıkladıklarından daha fazla olduğunu ve bunu Sağlık Bakanı Koca’nın kendisinin de bildiğini belirten Güldiken, böyle devam ederse bu can kaybının daha fazla atacağını vurgulayarak, “Sadece maskeyle, hijyenle, fiziksel mesafeye uymayla bu işin üstesinden gelemeyiz. Dünyada hiçbir ülke sadece bu üç kriteri uygulayarak bu işin üstesinden gelemedi. Başka bir sürü tedbir var: İşte Almanya bir ay boyunca evde kalmayı tartışıyor, yakın zamanda Avrupa’nın tamamı bunu uygulayacak. Elbette ki insanların tamamen özgürlüğünün kısılmasından yana değiliz, ancak var olan çok yetersiz. Böyle giderse sadece evde kalmakla da bu iş çözülmez. Sağlıkçı, güvenlikçi, kuryeci, fabrika işçisi çalışıyorsa salgını bitiremeyiz. Dünyada yaklaşık 8 milyar insan var, en ücradaki kişide bu virüs varsa dünyada bitmiş değildir. Dolayısıyla aşı çalışmalarının biran önce bitirilip 8 milyar insana ulaştırılması gerekir ki biz salgını bitirebilelim. Aksini zaten kimse düşünmüyor, bilimsel olarak da bu mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Salih YEŞİL’in Özel Haberi

Bu haber 547 kez okundu.
Diyarbakır - 12:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.