23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Köylülerin taş ocağı isyanı yargıda

Çınar - 31 Aralık 2019 13:40 A A

Çınar’ın Görece Köyü sakinleri, kendi arazileri üzerinde 2 yıldır faaliyet gösteren taş ocağının kapatılması talebiyle Diyarbakır Adliyesi önünde yürüyüş yaptı, savcılığa dilekçe sundu.

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’ne bağlı Görece Köyü’nde iki yıl önce bir çimento fabrikasına ait taş ocağı, köylüleri isyanın eşiğine getirdi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 50 kişilik grup, Elazığ Caddesi üzerinde bir araya gelerek Adliye binasına yürüyüş yaptı. Ellerinde Türk bayrakları bulunan grup, “Devlet taş ocağını kapatsın”, “Bu zulüm yeter” şeklinde slogan attı.

Adliye önünde bir süre bekleyen kalabalık grup, daha sonra yetkililerle görüşmek üzere polis memurları tarafından Adliye Binası’na alındı. Grup adına gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e açıklama yapan köy sakinlerinden Necdet Yıldız, iki yıl önce faaliyete başlayan taş ocağı nedeniyle tarım ve hayvancılık yapamadıklarını ve köy mezarlığındaki iki mezarın tahrip edildiğini söyledi.

“SAVCILIĞA DİLEKÇE VERDİLER”

Daha önce savcılığa dilekçe verdiklerini, konuyu Çınar İlçe Kaymakamlığı’na aktardıklarını ifade eden Necdet Yıldız, şöyle devam etti: “2 yıldır köyümüzde bir çimento fabrikası  var. Tarımcılık öldü, tarımsal faaliyet yapamıyoruz. Kaymakama gittik yine çözüm bulamadık. Bu işletmenin kapanmasını istiyoruz. Köy mezarlığındaki iki çocuk mezarı tahrip oldu. Daha önce dilekçemizi verdik savcılığa ama bir çözüm getirilmedi. Artık yeter diyoruz. Talebimizi bir kez daha yeniledik. Bu maden ocağı kapatılsın.”

Bu haber 756 kez okundu.
Çınar - 13:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.