12° Açık
  • EURO 6.36
  • DOLAR 5.77

‘Kültür Heykeli’ üniversite yoluna yerleştirildi

Diyarbakır - 6 Ağustos 2019 18:22 A A

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sanat Atölyesi’nde atık malzemelerinden üretilen ‘Kültür Heykeli’ Dicle Üniversitesi Hayati Avşar Caddesi’ne yerleştirdi. Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, heykeli yerinde inceledi, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’na bağlı Sanat Atölyesi’nin atık malzemelerden ürettiği ürünler kentin farklı noktalarında yerlerini almaya devam ediyor. Parklarda kurumuş ağaç ve fabrikalarda atık durumda olan bazalt taşlarından üretilen ‘Kültür Heykeli’ Dicle Üniversitesi Hayati Avşar Caddesi’ne dikildi. Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, heykeli yerinde inceledi. Eşbaşkan Mızraklı, heykelin oluşturacağı kompozisyonla ilgili Heykeltıraş Salih Coşkun ile görüş alışverişinde bulundu, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Çalışmayla ilgili bilgi veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı Kent Mobilyaları ve Estetiği Şube Müdürü ve Heykeltıraş Salih Coşkun, çalışmalarını geri dönüşüm temelinde yaptığını söyledi. Coşkun, daha önce Kamışlo Caddesi’ne (Havaalanı Yolu) ‘Denge’, Diclekent Bulvarı’na ‘Dönüşüm’, ve Kantar Kavşağı’na ise ‘Çınar Yaprağı’ heykellerini diktiklerini söyledi. Parklarda kurumuş ağaçlar ile fabrikalarda atık durumda olan bazalt taşlarını Büyükşehir Belediyesi Sanat Atölyesi’nde işleyerek kalem ve kitaplardan oluşan Kültür Heykeli’ni ortaya çıkardıklarını anlatan Coşkun, yapılan saha çalışmasının ardından heykeli Dicle Üniversitesi’ne giden Hayati Avşar Caddesi’nde dikmeye karar verdiklerini kaydetti.

Heykel çalışmalarını daha çok dikey kompozisyonlar üzerine yürüttüklerini anlatan Çoşkun, kent genelinde saha çalışmaları yaparak uygun cadde ve kavşaklara yeni heykeller üretmeyi hedeflediklerini belirtti.

Bu haber 706 kez okundu.
Diyarbakır - 18:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.