23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kur’an Kursları Yeni Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı Düzenlendi

Diyarbakır - 13 Eylül 2021 16:52 A A

Vali Münir Karaloğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımlarıyla 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Kur’an Kursları Açılışı Gerçekleştirildi.

Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi Konferans Salonu’nda Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda kursa devam eden öğrenciler Kur’an-ı Kerim eğitiminin kendilerine kazandırdığı değerleri anlattı.

Programda seslendirilen “Bismillah” ilahisi, işitme engelli Kuran kursu öğrencileri tarafından da işaret diliyle icra edildi.  Vali Karaloğlu programda yaptığı konuşmada, İslam’ın 5. Harem-i Şerif’i olan Ulu Cami’nin şehri, 9 peygamberin makberi, yüzlerce sahabenin misafirhanesi, Anadolu’da fethin kapısı, İslam’ın kapısı Diyarbakır’da bu açılış törenin yapılmasından şeref duyduğunu söyledi. “Ne mutlu Kur’an-ı Kerim öğrenenlere, ne mutlu Kur’an-ı Kerim öğretenlere, ne mutlu bu yolda yürüyenlere, destek olanlara” ifadelerinin kullanan Karaloğlu,  639 yılında Hazreti Ömer döneminde Anadolu’da ilk fethedilen şehrin Diyarbakır olduğunun altını çizdi. Karaloğlu, “Kur’an Anadolu’da ilk burada tedris edildi. Burada medreselerde bilim insanları Kur’an-ı Kerim ve diğer ilimleri öğrendiler, öğrettiler ve Anadolu’yu aydınlattılar.“ dedi.

Karaloğlu, yeni eğitim öğretim yılının Kur’an kurslarında okuyan öğrenciler ile velilere hayırlı olmasını diledi.cDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise,  4-6 yaş Kur’an kursları yanında, İhtiyaç Odaklı Kur’an kurslarıyla da her yaş ve seviyeye uygun Kur’an ve din eğitimi hizmeti verdiklerini ifade etti.

Hafta sonu örgün eğitime devam eden gençlere uygun sınıflar oluşturduklarını dile getiren Erbaş, yaygın din eğitimi hizmetleri bağlamında engelli vatandaşların da Kur’an kursu eğitimlerine katılabilmelerini sağladıklarını belirtti.

Erbaş, bu çağın çocuklarının bilgi ve duygu dünyalarını, dış ortamla etkileşimlerini iyi tahlil etmek, ona göre davranmak ve en uygun metodu takip etmek zorunda olduklarını ve Kur’an-ı Kerim’in insanlık için ne ifade ettiğinin anlatılması gerektiğini vurguladı.

Programa, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, Diyanet İşleri Başkan Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, kamu kurumlarının temsilcileri, öğrenciler ve velileri katıldı.

Bu haber 185 kez okundu.
Diyarbakır - 16:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.