12° Parçalı bulutlu
  • EURO 7.30
  • DOLAR 6.74

Kürt Dil Platformu konferansı Diyarbakır’da başladı

Diyarbakır - 22 Şubat 2020 17:35 A A

Kürt siyasi partilerinin bir araya gelmesi ile oluşturulan Kürt Dil Platformu’nun, “Dilimiz kimliğimizdir, dilimiz varlığımızdır” sloganıyla Diyarbakır’da düzenlediği konferans başladı.

21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında gerçekleştirilen konferansta konuşan Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefxan Cizirî, dil çalışmalarının önemine değindi, atılacak her somut adımın Kürtçenin geleceği için çok önemli olduğunu vurguladı.

Platform üyelerinden Hayrettin Altun ise Kirmanckî lehçesinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, sahip çıkma çağrısında bulundu.

Konferansta, DBP Amed İl Yöneticisi Hayrettin Altun “Dil ve Eğitim”, KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek “Dil ve Halk”, Platform Sözcüsü Şerefxan Cizîrî “Dil ve Aydınlık”, PSK’den Hasan Dağtekin ise “Dil ve Resmiyet” konu başlıklarında sunumlar yapacak.

PLATFORMDA YER ALANLAR

Kürt Dil Platformu’nda şu partiler yer alıyor:

“Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T), Kürt Demokratlar Platformu (PDK-Bakur) ve Azadi Partisi.”

Bu haber 912 kez okundu.
Diyarbakır - 17:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.