37° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kürt Dil Platformundan çağrı: ‘Kürt Dili Kurumu Kurulmalı’

Diyarbakır - 15 Mayıs 2020 13:52 A A

Kürt Dil Platformu, Kürtçenin yok olması için Kürtçenin yaygın bir şekilde kullanılması gerektiğine işaret ederek, resmi olarak Kürt Dili Kurumu kurulmasını istedi.

Kürt Dil Platformu, 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı’na ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Bugün Kürtçenin günü, dilinize sahip çıkın” başlıklı açıklamada, Celadet Ali Bedirhan ve arkadaşlarının 1932’de Kürtçe Hawar dergisini çıkardığı hatırlatılarak, “Bu dergi çok değerli çalışmalar yaptı. Bugün Kürtçe dil, edebiyat ve kültür çalışmalarının Hawar’ın izinden ilerliyor, yeşeriyor ve büyüyor” denildi.

ANNE VE BABALARA ÇAĞRI

2006 yılından bu yana Kürt Dil Bayramı’nın kutlanıldığının hatırlatıldığı açıklamada, anadilin önemine dikkat çekilerek, anadilin korunması ve kullanılması çağrısı yapıldı. “Anne ve babalar anadili birlikte korumalı” denilen açıklamada, “Kürtçenin bizim kimliğimiz, onurumuz ve varlığımız olduğunu biliyoruz. Bundan kaynaklı Kürt halkı her alanda dilini kullanmalı. Bütün gücüyle dile sahip çıkmalı. Kürtçe bilincinin siyasi bilinç kadar Kürtlerin mücadelesinde önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Dil ortadan kalkarsa halk da ortadan kalkar” uyarısı yapıldı.

‘KÜRT DİL KURUMU KURULMALI’

Açıklamada, dilin korunmasına dönük şu talepler sıralandı: “Kürtler siyasi çalışmalar ve toplantılarını Kürtçe yapmalı. Eylemlerde Kürtçe konuşulmalı, aydınlar Kürtçe yazmalı, sanatçılar Kürtçe sanatlarını icra etmeli, halkımız da düğün ve eğlencelerinde Kürtçe konuşmalı. Kürtlerin TV, gazete ve siteleri Kürtçe yayın yapmalı. Bütün dinsel faaliyetlerde dil kullanılmalı, cami, taziye ve mevlitlerde Kürtçe kullanılmalı. Havalimanları, otogarlar, otobüsler, minibüsler ve çarşıda Kürtçe konuşulmalı. Çocuklar okullarda seçmeli dersleri talep etmeli ve sahip çıkmalı. Kürtçe eğitim dili ve resmi dil olmalı. Yetkililer resmi olarak Kürt Dili Kurumu kurmalı. Yetkililer ve mahkemeler cezaevlerinde Kürtçeye engel çıkarmamalı. Havaalanları ve otogarlarda Kürtçe anonslar yapılmalı. Kürtçe serbest bir şekilde kullanılmalı.  Kürt kurumları ve yayınları üzerindeki baskılar son bulmalı.”

Kaynak: Güneydoğu Güncel

Bu haber 453 kez okundu.
Diyarbakır - 13:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.