16° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kürt Dili Platformu’ndan çağrı

Diyarbakır - 12 Aralık 2018 20:35 A A

Kürtçenin eğitim dili ve resmi dil olması talebiyle bir araya gelen 9 Kürt partisinin oluşturduğu Kürt Dili Platformunun Sözcüsü Şerefhan Ciziri, Kürt yazar, aydın ve sanatçılara herhangi bir davet beklemeden platformun çalışmalarına katılmaları çağrısında bulundu.

Yakın zamanda bir araya gelen 9 Kürt partisi, “Kürt Dili Platformu” oluşturup, Kürtçenin eğitim dili ve resmi dil olması talebiyle çalışmalarda bulunacaklarını duyurmuştu. Platform sözcülerinden Şerefhan Ciziri, yapacakları çalışmalara ilişkin Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Diyarbakır İl binasında basın toplantısı düzenledi. Ciziri, yaptıkları son toplantıda platform için 3 sözcü belirlendiklerini ve bu sözcülerin 3 ayda bir değişeceğini belirtti. Ciziri, düzenledikleri çalıştay sonucunda ilk somut kararlaşmalara gittiklerini ve kurdukları 3 çalışma grubunun, “kamuoyu oluşturmak”, “hükümete talepleri iletmek” ve “uluslararası sözleşmelere dayalı olarak çalışma yürütmek” üzere görev paylaşımı yapacağı hatırlatmasında bulundu.

“21 ŞUBAT DÜNYA ANADİL GÜNÜNDE ETKİNLİKLER OLACAK”

Anadilin önemini, “Dil insanın var oluşudur, bir milletin var oluşudur” sözleriyle tanımlayan Ciziri, Kürt halkında dil bilinci oluşturulması sorumluluğunun herkesin görevi olduğunu ve yapacakları çalışmanın bu doğrultuda olacağını aktardı. Yakın ve uzun süreli çalışma planı üzerinde durduklarını ifade eden Ciziri, yapacakları program kapsamında taleplerin netleşip platformun yönetiminden geçmesi ile kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi. 21 Şubat Dünya Anadil Gününde eylem ve etkinliklerin olacağını aktaran Ciziri, 21 Mart Nevroz’unda ise Kürt dilinin ana konuların başında gelmesi gerektiğini ifade etti.

“KÜRT PARTİLERİNİN ÇALIŞMALARI KÜRTÇE OLMALI”

Kürt partilerinin yapacakları toplantı, eylem ve etkinlik dilinin Kürtçe olması gerektiğini dile getiren Ciziri, Kirmanckî lehçesine ayrıca bir alan açmalarının önemi üzerinde durdu. Ciziri, kentteki sivil toplum kuruluşları, oda, dernek ve baro ile bir dizi görüşmelerin olacağını aktararak çalışmalarını bölgenin diğer kentlerine de taşıyacaklarını kaydetti. Japonya’nın bir üniversitesinde Kürtçe eğitimi için bölüm açıldığını belirten Ciziri, Türkiye hükümetinin şapkasını önüne koyup biraz düşünmesi gerektiğini söyledi.

AYDIN VE YAZARLARA ÇAĞRI

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere de değinen Ciziri, Kürt partilerinden aday olan kişilerin Kürtçeyi bilmesi ve bunun kriter yapılması gerektiğini dile getirdi. Ciziri, son olarak Kürt yazar, aydın ve sanatçılara, herhangi bir davet beklemeden platformun çalışmalarına katılmaları için çağrıda bulundu. (MA)

Bu haber 1334 kez okundu.
Diyarbakır - 20:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.