37° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kürt Siyasetine çağrı: ‘Herkes masadaki yerini alsın’

Bağlar - 7 Aralık 2019 18:00 A A
Diyarbakır’da ‘Ulusal birlik’ gündemiyle bir araya gelen Kürt partilerinin temsilcileri, birliğin önemine dikkati çekerek, “Herkes halkımızın çağrısını kulak vermeli ve masadaki yerlerini almaları gerekir” dedi. 

Diyarbakır’da geçtiğimiz günlerde bir araya gelen Kürt partilerin temsilcisi, yaptıkları açıklama ile ittifak çalışmalarının süreceğini açıklamıştı. Toplantıya katılan parti temsilcileri, çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

KÜRT SİYASETİNE ÇAĞRI

İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkanı Mehmet Kamaç, aralarında aydın, sanatçı ve siyasetçilerin bulunduğu 100’ü aşkın kişinin Lozan’dan Cenevre yürüyüşüne değinerek, “Kürtler için tarihte Lozan’ın anlamı ve yeri büyüktür. Lozan’daki yürüyüş ve halkımızın Kürt siyasetine çağrısı birliğinizi inşa edin çağrısıdır ve tarihidir. Bu durum üzerimizde tarihi bir misyonu inşa ediyor” dedi.

Kürt halkının birlik taleplerini karşılamakla sorumlu olduklarını dile getiren Kamaç, baskılara karşı birliğin sağlanmasıyla durabileceklerine işaret etti.

HALKIN ÇAĞRISINI DUYANLAR MASADAKİ YERLERİNİ ALSIN

Dün Diyarbakır’da yapılan toplantıya ilişkin konuşan Kamaç, “Biz halkımız adına o masa da toplandık. O masa hiçbir parti, kurum ve harekete ait değil, Kürt ve Kürdistan halkınındır. Halkımızın çağrısını duyanlar, gelip bu masada yerlerini alsınlar. 21’inci yüzyılda Kürtler yeni bir evredeler. Kürtler bu aşamayı geçmek istiyorlarsa, bunun gerekliliklerini de yerine getirmeli ve birliklerini inşa etmeleridir. Kürtlerin bu yüzyılı kaybetmemeleri lazım. Dünyadaki halklar da Kürtleri destekliyor. Bu aşamanın iyi bir şekilde geçilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

HERKESE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Türkiye Kürdistan Demokratik Partisi (KDP-T) Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, birliğin sağlanması için Kürt siyasetçileri, partileri, aydın ve sanatçılarına büyük sorumluluk düştüğünü söyledi. Kardaş, “Dört parçanın dışında Kafkasya, Azerbaycan ve Kızıl Kürdistan’daki Kürtlerin de bu ortaklığa katılması lazım. Herkes buna sevinir. Bunun yapılması gerekiyor, bunun dışında başka çare yok” diye belirtti.

BU BİR BAŞLANGIÇ

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Kürtlerin birlik için tarihi bir fırsat yakaladığını vurgulayarak, “Halkımızın isteği bu fırsatı kendi elimizle bir kez daha 200-300 yıl geriye itmememizdir. Örgüt, kurum ve partilerimize büyük bir sorumluluk düşüyor. Bu çerçevede pratik adım atılması gerekiyor. Hemen yanı başımızda Rojava, Başur ve Rojhilat’da da ulusal birliğe dönük tartışmalar var. Toplumda da bizde de büyük bir umut var. Bu canı taşıdığımız sürece Kürt ve Kürdistan halkının isteklerini yürüteceğiz. Bu adım, Bakur için başlangıçtır. Büyük bir güç ve moral veriyor insana” diye konuştu. Bayındır, 18-19 Ocak 2020’de gerçekleştirmeyi planladıkları birlik çalıştayında, halkın birlik taleplerine karşılık vereceklerini ifade etti.

KÜÇÜK AMA ÖNEMLİ BİR ADIMDI

Halkın siyasetçilere yaptığı birlik çağrılarının karşılık bulduğunu dile getiren Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Sinan Çiftyürek ise, “Halkımıza çağrımız şudur; eğer ulusal birlik yolunda yanlışlık yapan olursa onlara etkide bulunsunlar. Biz dün bir adım attık küçük ama önemli bir adımdı. Biz inanıyor ve kararlıyız ki bu adımı adım adım büyüteceğiz. Bu fidanımızı yavaş yavaş büyüteceğiz. Bizim dışımızdaki partilere de kapımız açıktır ve hiç kapatmıyoruz” çağrısında bulundu.

HALK GÖZÜYLE MESELEYE BAKMAK GEREKİR

Adım adım birliği inşa ettiklerinin altını çizen Çiftyürek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eleştiriler bizim iç meselemizdir. Evet, halkımız, aydınlarımız, sanatçılarımız çağrıda bulunuyor. Eğer Kürtler birlik olursa ve birliklerini inşa ederse inanıyoruz ki dünya halkları, devletleri de destek verecekler. Eğer bugün birlik olamazsak, ne zaman birlik olacağız. Dört parça Kürdistan büyük bir baskı altında. Rojava’nın, Başur’un durumu gün geçtikçe ağırlaşıyor. Dün Kerkük’te ne yaşandıysa, bugün Rojava’da o yaşanıyor. Bugünden sonra parti gözüyle değil, halk gözüyle bu meseleye bakmak gerekir. Kürdistan gözüyle bu meseleye bakalım ki ulusal birlik oluşsun.” (Kaynak: MA)

Bu haber 1090 kez okundu.
Bağlar - 18:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.