17° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Kuş gribi’ geri mi döndü?

Bölge - 20 Aralık 2018 12:03 A A

Viranşehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Sıraç Yolcu, yakın zamanda Diyarbakır ve bazı illerde kuş gribinin saptandığını belirterek, her ihtimale karşı bu süreçte etler ile yumurtaların iyi pişirilmesi gerektiğini ifade etti.

Viranşehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Sıraç Yolcu, cumartesi günü Demirci köyünde tavuk çiftliği işletmesindeki kuş gribi şüphesine ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Gerekli tedbir ve önlemlerin alındığı, kimsenin panik olmaması gerektiğini aktaran Yolcu, “Köydeki tavuk işletmesindeki hayvanlar Diyarbakır’dan getirilmiş olup, bazı tavukların ölümü ile beraber, bizlere gelen şikâyetler sonucu işletmeye giderek, gerekli işlemleri gerçekleştirdik. 219 kanatlı hayvanı itlaf ettik, kireçleyerek toprağa gömdük.  İşletme dışında da köyün genelinde önlemler aldık.  Panik olacak korkulacak bir durum yok.” dedi.


Yolcu, yakın zamanda Diyarbakır ve bazı illerde kuş gribinin saptandığını söyledi.

“KUŞ GRİBİ ŞÜPHESİ VAR AMA KESİN DEĞİL”

Adana ve İzmir’e kesin sonuç için örnek gönderdiklerini, şu an için kesinleşmemekleberaber bir kuş gribi şüphesi olduğunu söyleyen Yolcu, şunları söyledi: “Gözlemlerimizkuş gribi şüphesini ortaya koydu. Ama sonuçları bekliyoruz biz de. Gerekliönlemler alındı. Takibimiz devam edecektir. 21 gün boyunca köyü karantinayaaldık. 21 günde sorun olmazsa karantinayı kaldıracağız. Böyle durumlardahalkımız şikâyetlerini bizlere bildirsinler. Yakın zamanda Diyarbakır ve bazıillerde kuş gribi saptanmıştır. İnsanlar her ihtimale karşı bu süreçte etlerive yumurtayı iyice pişirmelidir.”

Yolcu,”Demirci köyündeki tavuk işletmesi ve köylülerin 219 kanatlı hayvanını itlaf etmek zorunda kaldık. Mağdur olan köylüler için bu zararın giderilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı ile iletişime geçtik. Umarım köylülerimiz için bir destek alırız.” dedi.  (Kaynak: İLKHA)

Bu haber 1500 kez okundu.
Bölge - 12:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.