Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Lila Kozmetik Firması’ndan Dünyada bir ilk!

Diyarbakır - 1 Nisan 2021 13:20 A A

Diyarbakır’ın yerli işletmesi Lila Kozmetik Firması, Dünya’da ilk kez altın tozu kullanarak yeni bir saç boyası üretti. Üretilen ilk saç boyaları yüklü 3 Tır; Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, OSB Başkanı Mustafa Fidan, OSB Yönetim Kurulu Üyeleri Ali İhsan Özdoğan ve Fadıl Oğurlu, TSO ve Ticaret Borsası temsilcileri ile resmi kurum amirlerinin katıldığı bir törenle ilk ihracat için yola çıktı. 24 ayar altın kullanılarak üretilen saç boyalarının yüklendiği 3 TIR, protokol töreni ile alkışlarla Irak, Ürdün ve Dubai’ye gitmek üzere yola çıktı.

Vali Münir Karaloğlu ve Rektör Karakoç ile beraberindekiler, tören öncesi fabrika üretim alanı ile AR-GE merkezini gezerek görevlilerden bilgi aldı. AR-GE bölümünde görevlilerle konuşan Vali Karaloğlu, kendi elleriyle altın tozunu hazırlanan sülüsyonun içerisine katarak temsili saç boyası üretimine katkıda bulundu.

“DİYARBAKIR ARTIK ÜRETİYOR”

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, törende yaptığı konuşmada, Diyarbakır artık ürettiğini belirterek, “Diyarbakır pozitif gündemle artık Türkiye’nin de Dünya’nın da gündeminde olmak istiyor. Diyarbakır daha çok insana iş, daha çok insana aş sağlamak istiyor. Şu anda içerisinde bulunduğumuz Organize Sanayi Bölgemizde şu anda 250 ye yakın fabrikamız üretim yapıyor” dedi.

Geçtiğimiz yıl Organize Sanayi Bölgesini 4. kısım olarak büyüttüklerini ifade eden Vali Karaloğlu, “195 hektarlık bir büyüme gerçekleştirmiştik. Onun altyapısıyla ilgili ihalemizi yapıldı inşallah bugün Organize Sanayi Bölge Müdürlüğümüzde müteahhitle sözleşme imzalayacağız. Yaklaşık 70.000.000 TL’lik bir altyapı işi için sözleşme imzalayacağız. Yetti mi yetmedi, talep çok şu anda neredeyse 4. bölgenin tamamının tahsisleri yapıldı. Şimdi 5.bölge büyütme çalışmalarına başladık. İnşallah 1.Organize Sanayi Bölgesi dediğimiz şu anda içerisinde bulunduğumuz ve ilk kısmı olan, Organize Sanayi Bölgemizin 5.kısmını da Organize Sanayi Bölgemize katmış olacağız. Hayırlı uğurlu olsun. değerli arkadaşlar? Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümetimiz, Diyarbakır’da da Türkiye’de de üretimi artırmak, ihracatı artırma noktasında gerçekten sanayicimize, üreticimize çok sayıda destekleri var” ifadelerini kullandı.

“KARACADAĞ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE DE YER TAHSİSLERİNE BAŞLAYACAĞIZ”

Vali Karaloğlu, Karacadağ Organize Sanayi Bölgemizin kuruluş ve imar çalışmalarının tamamlandığının altını çizerek, “Şimdi altyapı projelerin ihalesini yaptık. İnşallah Karacadağ Organize Sanayi Bölgemizde de yakın bir zamanda yer tahsislerine başlayacağız. Orada da şu anda giden gelen sanayicilerimiz var, yer talep edenler var. Tekstil İhtisas Sanayi Bölgemiz var ki, şu anda altyapı çalışmalarını Allah’a hamdolsun bitirdik. Yolu, suyu, kanalizasyonu, yağmur suyu, elektriği, telekomu ve şu anda 5 fabrikamız üretime başladı. Yaklaşık 1000 işçimiz şu anda o 5 fabrikada işbaşı yaptı. İnşallah yıl sonuna kadar en az 20 fabrikamız daha üretime başlamış olacak” diye konuştu.

“DİYARBAKIR ÜRETİMLE, İSTİHDAMLA GÜNDEM OLMAK İSTİYOR”

“Diyarbakır pozitif görünümle gündem olmak istiyor” diyen Karaloğlu, şunları söyledi:

“Dediğim şey bu üretimle, istihdamla, güzellikle Diyarbakır gündemde kalmak istiyor. Dediğim şey bu. İşte bugün bir güzelliği beraber yaşıyoruz. Lila Kozmetik Dünya’da ilk kez gerçek altının 24 ayar altının bir arge çalışmasıyla saç boyasına entegre edilmesi, onunla beraber üretilen bir ürünü Dünyaya pazarlıyor ve ilk tırlarını bugün biz uğurlayacağız. Bundan daha büyük mutluluk var mı? Kozmetik saç boyası arkadaşlar, çok özel işler bunlar ya bunlar sıradan işler değil. Diyarbakır’da kozmetik ile ilgili bir iş yapacaksınız. Üretiminizin %50 sini ihraç edeceksiniz ve Türkiye’nin saç boyası ihracatının %45 ini siz sağlayacaksınız. Mehmet Bey sizi ayakta alkışlıyoruz. Çalışanlarımızı ayakta alkışlıyoruz, iş arkadaşlarınızı ayakta alkışlıyoruz. Rabbim yolunuzu açık etsin. Bunlar sadece sizi değil, bizi de kentimizi de Diyarbakırlıyı da mutlu eden güzel haberler. Rabbim sizden güzel haberler almayı bizlere nasip etsin. Devam etsin inşallah. Şimdi Mehmet Bey’in az önce ifade etti 450 çalışanı var. 20.000 metre kapalı alanı var ama “Sayın Valim bana yetmiyor” diyor. “Bana yeni yer verin, ben büyümek istiyorum.” Evet, biz inşallah ona yeni yerlere temin ederiz. O büyümeye devam etsin. O Diyarbakır’ın güzel çocuklarına iş, aş yaratmaya devam etsin. Biz de ona destek olalım, yardımcı olalım”

CANSIZ: “DÜNYANIN EN DEĞERLİ ELEMENTİNİ DÜNYANIN EN DEĞERLİ VARLIĞI KADINLARIMIZA ARMAĞAN ETTİK”

Lila Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cansız ise, İçine 24 ayar gerçek altına girdiği bir ürün yaptığını ifade ederek, “Buna yurtiçine başladık. Yurtdışına da sevkiyat yaparken bu mutlu günümüzde yanımızda olmanızı istedik.  Biliyorsunuz altın asırlardır Milat’tan önce kaç bin yıllardan günümüze hiç değerini kaybetmemiş bir element. Kadınlar da dünyamızın en değerli varlıkları. İki önemli varlığı bir araya getirerek dünyanın en değerli elementini dünyanın en değerli varlığı kadınlarımızı armağan ettik hayırlı olsun” dedi.

“LİLA KOZMETİĞİ 2003 YILINDA KURDUK”

Macerasına 2003 yılında başladığını hatırlatan Cansız, “Markalaşmak istedik ve Lila kozmetik’ i markalaştırarak şirketimizi kurduk. Emin adımlarla İlerledik, ana işimiz saç boyası. Bugün gelmiş olduğumuz nokta yaklaşık 430 arkadaşımızla yol gidiyoruz. Günlük kapasitemiz 250 bin adet. Yani bugün burada üretilen bir boya ile bir günde 250.000 bayanın saçı boyanmış oluyor. Yılsonunda saniyede iki kişi bizim ürettiğimiz saç boyasıyla saçlarını boyamış olacak. 30 ülkeye ihracat yapıyoruz. Şu görmüş olduğunuz tırlar içinde altın parçacı olan aslında zırhlı araçla göndermemiz gerekir de gerçek altın var içinde. Bu tırlarımızı Irak, Libya ve Ürdün’e göndereceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından altın tozlu saç boyası yüklü 3 TIR, protokol üyelerinin alkışları arasında yola çıktı.

Sait BAYRAM’ın Haberi

Bu haber 1287 kez okundu.
Diyarbakır - 13:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.