Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
  • EURO 7.19
  • DOLAR 6.45

Mardinkapı ile Kabe Köprüsü arasındaki yol genişletilecek

Diyarbakır - 27 Şubat 2020 12:16 A A

17’inci Muhar Saati’nde açıklamalarda bulunan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, kent turizmi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Mardinkapı ile Kabe Köprüsü arasında yer alan yolu 2 gidiş ve 2 geliş olmak üzere genişleteceklerini böylelikle trafik tıkanıklığının önüne geçeceklerini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin her hafta Çarşamba günü düzenlediği Muhtar Saati uygulaması devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda 17’incisi gerçekleşen buluşmaya Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, DİSKİ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gökez, Devlet Su İşleri 10. Bölge Müdürü Veysi Kanat, Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan, kamu kurum müdürleri, Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ Genel Müdürlüğü daire başkanları ile mahalle muhtarları katıldı.

“RAMAZAN AYINDA İLÇELER ETKİNLİKLER DÜZENLEYECEĞİZ”

Vatandaşların Ramazan ayını sorunsuz geçirmeleri amacıyla yoğun bir hazırlık içinde olduklarını dile getiren Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, kent merkezi ve ilçelerde Ramazan ayına özel etkinlikler düzenleyeceklerini ifade etti. Ramazan aynın dayanışma ayı olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu, yardıma ihtiyacı olanların belirlenmesinde muhtarların mahallelerindeki kişilerin tespitinde belediye ile ortak çalışmasını istedi. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un ziyaretiyle ilgili muhtarlara bilgi veren Güzeloğlu, eğitim alanında önemli yatırımlara imza atacaklarını ve daha önce imar planında okulların yer almadığını bu konu ile ilgili çalışma içinde olduklarını kaydetti.

“17 BİN KADINA FARKLI ALANLARDA EĞİTİMLER VERİLECEK”

Büyükşehir Belediyesi’nin kadın ve gençlere yönelik yeni oluşturduğu projelere değinen Güzeloğlu, “Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar” projesiyle 17 bin kadına 6 farklı başlıkta eğitim vereceklerini aktardı. Diyarbakır bünyesinde çok önemli sporcular barındırdığı ve şimdi yeni bir projeyle 21 bin genci judo sporu ile buluşturacaklarını dile getiren Sayın Güzeloğlu, sporculara salon, ulaşım, malzeme ve beslenme desteğinde bulunacaklarını belirtti.

“HASTA YAKINLARINA 4 ADET DİNLENME SALONU İNŞA EDİYORUZ”

Yaşlı destek projesiyle kent merkezi 4 ilçede belirlenen 65 yaş üstü bakıma muhtaç bireylerin temel bakım, ev temizliği ve diğer ihtiyaçlarını karşılayacaklarını kaydeden Güzeloğlu, muhtarlara da seslenerek eski aile ve komşuluk geleneklerini sürdürerek mahallede ikamet eden yaşlıların kapılarını sıklıkla çalmalarını ve hatırlarını sormalarını istedi. Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde 2 Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Kadın Hastalıkları Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi 1 ve Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne 1 olmak üzere toplam 4 adet hasta yakınları dinlenme salonları inşa edeceklerini ileten Güzeloğlu, soğuk ve ısıtma sistemli hasta yakını bekleme salonlarında vatandaşlara ücretsiz çay ile çorba dağıtacaklarını ifade etti. Güzeloğlu, ayrıca 25 gün sonra tamamlanıp hizmete girecek olan hasta yakınları dinlenme salonlarında mescit ve çocuk emzirme bölümlerinin de yer alacağını söyledi.

“HASTANE ÇEVRESİNDEKİ İŞYERLERİNİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DEVİR ALACAK”

Kamuya ait hastane çevrelerinin kar ile kazanç elde edilecek yerler olmadığına dikkat çeken Güzeloğlu, hastaneler etrafında sözleşmesi tamamlanan işyerlerini Büyükşehir Belediyesi’nin devir alacağını ve burada vatandaşa maliyetine satışların yapılacağını belirtti. Büyükşehir Belediyesi’nin bu çalışmayı bir model olarak hayata geçireceğinin altını çizen Güzeloğlu, hastane çevresindeki işyerlerinde hijyen ve fiyat denetimlerini aralıksız şekilde sürdürdüklerini kaydetti.

“CADDE VE KAVŞAKLARDA ÇALIŞMA BAŞLATACAĞIZ”

Kentin turizm potansiyeli açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Ongözlü Köprü yolu ile ilgili çalışma başlatacaklarının müjdesini veren Güzeloğlu, Mardinkapı’dan Kabe Köprüsü’ne kadar olan bölümde yolları 2 gidiş ve 2 geliş olmak üzere yeniden yapacaklarını söyledi. Böylelikle trafik açısından ciddi anlamda tıkanma yaşayan alanın rahatlayacağını dile getiren Güzeloğlu, yaya içinde bu aks üzerinde yürüyüş yolları inşa edeceklerini vurguladı. Havaların ısınmasıyla birlikte Melikahmet Caddesi’ne çalışma başlatacaklarına değinen Güzeloğlu, Kayapınar ilçesi Mahabad Bulvarı ile Bağlar ilçesinde farklı alanlarında yol ve bulvar çalışması yürüteceklerini sözlerine ekledi.

Muhtar Saati uygulamasında daire başkanları ile kamu kurum müdürleri yürütülen çalışmalar hakkında muhtarları detaylı şekilde bilgi verdi.

Yapılan konuşmaların ardından muhtarlar mahallelerinin sorunlarını gündeme getirme fırsatı buldu. Muhtarlardan gelen sorulara kamu kurum müdürleri, Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ Genel Müdürlüğü daire başkanları cevapladı.

Bu haber 472 kez okundu.
Diyarbakır - 12:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.