19° Açık
  • EURO 6.31
  • DOLAR 5.73

‘Meclis Başkanı Şentop’un ziyaretinde protokol krizi!

Diyarbakır - 4 Haziran 2019 18:20 A A

HDP’li Büyükşehir Belediye Başkanı ve eski milletvekili Adnan Selçuk Mızraklı, bayramlaşmak için Diyarbakır’a gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un programına önce davet edildi. Ancak, ziyarete saatler kala Mızraklı’ya, Valilik Özel Kalemi tarafından programa katılmasına gerek olmadığı bildirildi. Bunun üzerine Mızraklı da, ne Şentop’u karşılamaya gitti, ne de programlarına katıldı.

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır Valiliği tarafından, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un bayram programı ve Belediye Başkanı Mızraklı’ya programa katılım daveti gönderildi. Büyükşehir Belediyesi’ne yollanan davetle birlikte HDP’li Başkan Selçuk Mızraklı, hazırlıklara başladı. Mızraklı’nın basına da duyurduğu program Şentop’un karşılanması, birlikte bayram namazı kılınması, toplu bayramlaşma ve uğurlama şeklinde olacaktı.

ANKARA’DAN SÖZLÜ BİLDİRİLDİ

Ancak, dün gece valilik özel kaleminden belediye özel kalemine bir telefon geldi. “Protokol ve programın valilikle ilgili düzenlendiği bundan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı’nın katılmasına ve rahatsız olmasına gerek olmadığı” söylendi. Bunun üzerine belediye yetkilileri Mızraklı’nın programa katılmasına gerek olmadığı yönündeki yazılı belgeyi istedi. Bu talebe valilik özel kalemi cevabı, “Ankara’dan sözlü bildirildi. Bundan dolayı yazılı bir belge gönderemiyoruz” oldu. TBMM Başkanı’nın ziyaretinde protokolde bulunması gereken Mızraklı programdan çıkarılınca Şentop’un hiçbir programına katılmadı.

MIZRAKLI’DAN ŞENTOP’A DAVET

Konuyla ilgili açıklama yapan Mızraklı, Şentop’un bu defa gelip sadece valiliği ziyaret ettiğini, en kısa sürede kendilerini Diyarbakır’a davet ettiklerini belirterek, “Gelsin gerçek Diyarbakır’ı birlikte gezelim. Halkın arasında gezelim. Mustafa Şento’pu ağırlamaktan ve Diyarbakır’da görmekten büyük kıvanç duyarız” dedi.

Ferit ASLAN/TARAFSIZ HABER AJANSI

Bu haber 1525 kez okundu.
Diyarbakır - 18:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.