21° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Medikal sektörü iflasta, halk sağlığı risk altında!

Diyarbakır - 7 Haziran 2021 11:19 A A

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Kamu Hastanelerinin 540 Gündür Medikal Firmalarının Alacaklarını ödemediğini ifade ederek, ödeme alamayan medikal firmalarının iflasın eşiğinde olduğunu söyledi.

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Kamu hastanelerinin tıbbi malzeme ve hizmet alımı yaparken üstlenici medikal firmaları ile yaptıkları sözleşmelerde yer alan ödeme süresi hükümlerine uymadıklarından dolayı Diyarbakır’da faaliyet yürüten medikal firmaları ciddi sıkıntılar yaşadığına dikkat çekti.

Ülkemizde ve dünyada etkili olan Covid-19 salgını döneminde bile tüm kamu hastanelerin malzeme ve hizmet desteğini devam ettiren sektör artık durma noktasına geldiğine işaret eden Kaya, “Son üç yıl kendi olanaklarıyla malzeme tedarik eden medikal firmaları, bankaların kredi limitlerini askıya almaları ve kredi limitlerini düşürmeleri nedeniyle ürün temin ve tedarikinde zorlanmaktadırlar. Medikal firmalarının kamudan alacaklarının vadesi 540 günü (18 Ay) aştı. Geriye dönük ödemeler yapılamadığından daha önce hastaneler alacaklı firmalara alacaklarının yüzde 25’inden feragat etmeleri halinde ödemelerini alabilecekleri belirtilmiştir. Kamu hastanelerinin bu tutumlarına karşılık birçok firma çaresiz kalıp feragatı kabul etmelerine rağmen alacaklarını alamamışlardır” dedi.

KAMU HASTANELERİ SÖZÜNÜ TUTMAYARAK HALK SAĞLIĞINI RİSKE ATMAKTADIR

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Kamu hastanelerinin feragat sürecinden sonra ödeme vadelerini düzeltileceklerini beyan etmelerine rağmen halen hiçbir adım atılmadığını,  sektörün bu belirsizlikle iflasın eşiğine geldiğini belirterek, şöyle dedi:

“Hastaneler artık tıbbi malzeme ve hizmet alamaz duruma geldiklerinden hastalar mağdur edilmekte, çok ciddi halk sağlığı sorununu ortaya çıkmaktadır. İdarelerin sözleşme hükümlerinde yer alan ödeme vadelere uymadıklarından dolayı malzeme teminindeki sıkıntılar çığ gibi büyümektedir. Tıbbi malzemelerin tümü dövize endeksli olduklarından üstlenici firmaların zararı da her geçen gün artmaya devam etmektedir.  Sağlık Bakanlığı ödemlerle ilgili vadeyi en son 6 aya çekeceğini belirtmiş olmasına rağmen henüz somut bir adım atılmamış, gerekçe olarak da ödemelerin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılmadığı gösterilmiştir.

FİRMALARIN 2020 YILINDAN KALAN BÜTÜN ALACAKLARIN “ACİLEN” ÖDENMELİ

Tıbbi cihaz üretici ve tedarikçi firmaların bu mağduriyetlerinin giderilmesi için medikal firmalarının 2020 yılından kalan bütün alacaklarının ACİLEN ödenmesi, bundan sonra yapılacak mal ve hizmet alım sözleşmelerine riayet edilerek ödeme vadelerinin makul süreye çekilmesini talep etmekteyiz”

Bu haber 251 kez okundu.
Diyarbakır - 11:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.