26° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Mehmethan Pasajı esnafı: ‘Gücümüz Yetmedi’

Diyarbakır - 6 Ocak 2021 14:23 A A

Kamulaştırılan Mehmethan Pasajının kiracı esnafı, Vali Münir Karaloğlu ile görüşmeleri sağlandı. Görüşmeyle, pasajın boşaltılması üzerine uzlaşma sağlandı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde mülk sahiplerinin istemiyle kamulaştırılan Mehmethan Pasajının kiracı esnafı, sorunlarına çözüm bulunması amacıyla yaptığı girişimler sonuç verdi. Pasaj esnafı sorunlarını aktarmak için Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ile görüştü. Görüşmede, esnafın taşınma ile ilgili ihtiyaçlarının, taleplerinin belirlenmesi ve pasajın makul bir süre içinde tahliyesi edilmesi için Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliğinin de içinde yer aldığı bir komisyon kurulması kararı alındı.

Konuya ilişkin Mehmethan Pasajı esnafı açıklama yaptı. Açıklamada, “Diyarbakır Sur Mehmethan Pasajı esnafları olarak yaptığımız girişimlerin ardından Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu bizlerle görüştü. Görüşmede Vali Beye ‘binamızın 2017 yılında kamunun ihtiyacı olmamasına rağmen kamulaştırıldığını, bulunduğumuz sokakta kamulaştırılan tek bina olduğumuzu, binamızın varlığının ne o tarihte ne de bugün herhangi bir proje önünde engel olmadığını, 28 aylık ecrimisil bedellerimizi ödediğimizi, binamızın yıkıldığı taktirde boş bir arsa olarak kalacağını, bugünkü pandemi ve kış koşullarında gidecek yerimiz olmadığını’ ifade ettik ve bu nedenlerle işyerlerimizin bizlere satılmasını veya kiralanmasını talep ettik.” denildi.

‘KARARI DEĞİŞTİRMEYE GÜCÜMÜZ YETMEDİ’

Bu taleplerine karşı, Karaloğlu’nun söz konusu taleplerin yasal olarak mümkün olmadığının kendilerine aktardığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Görüşmede, esnafın taşınma ile ilgili ihtiyaçlarının, taleplerinin belirlenmesi ve pasajın makul bir süre içinde tahliyesi edilmesi için Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliğinin de içinde yer aldığı bir komisyon kurulması kararı alındı. Sonuç olarak, Ankara’daki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarının, kamunun ihtiyacı olmamasına rağmen 2017 yılında yaptıkları bu gereksiz kamulaştırma işleminin mağdurları olarak iş yerlerimizi önümüzdeki günlerde boşaltacağız. Maalesef bütün çabalarımıza rağmen bu yanlış kararı değiştirmeye gücümüz yetmedi. İşyerlerimizi ziyaret eden, telefonla arayan ve sosyal medya üzerinden destek veren herkese teşekkür ederiz.”

Bu haber 657 kez okundu.
Diyarbakır - 14:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.