16° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Mesane tümörünün 8 belirtisine dikkat

Diyarbakır - 4 Aralık 2018 10:52 A A

Memorial Dicle Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Zülfü Sertkaya, mesane kanserini haber veren belirtilerin önemi ve hastalığın tedavisi hakkında bilgi verdi. 

RİSK ERKEKLERDE DAHA FAZLA

Mesane tümörünün, idrar kesesinde oluşan tüm iyi ve kötü huylu “ur”lara verilen ad olduğunu belirten Sertkaya, “Erkeklerde, kadınlara oranla 4 kat fazla görülen mesane tümörünün yüzde 90’ı kötü huyludur ve geri kalan yüzde 10’luk kısmını ise iyi huylu tümörler oluşturur. Kadınlarda mesane tümörü daha kötü seyirli olma eğilimindedir” diye konuştu.

SİGARA MESANE KANSERİNİ TETİKLİYOR

Sertkaya, Mesane tümörünün görülme yaşı ortalama 50 olarak kabul edilse de Türkiye gibi sigara tüketiminin çok fazla olduğu ülkelerde, bu hastalık çok daha erken yaşlarda ortaya çıkabildiğine işaret ederek, “Yoğun sigara kullanımına bağlı olarak mesane kanseri günümüzde artık 20’li yaşlarda bile risk oluşturacak duruma gelmiştir.

BAZI İŞ KOLLARINDA ÇALIŞANLAR KONTROL ALTINDA OLMALI

Boya, tekstil, kauçuk, deri ve kimya sektöründe çalışanlar, kuaför ve lastikçiler mesane tümörü vakalarının % 10-15’ini oluşturmaktadır. Bu sanayi sektörlerinde kullanılan bazı kimyasallar, mesane tümörü oluşumuna neden olmaktadır. Bunların yanı sıra; radyasyon tedavileri, yanlış uygulanan diyetler, kronik idrar yolu enfeksiyonları ve “şistomiyaziz” adı verilen paraziter enfeksiyonlar mesane tümörü için risk faktörleri olarak sıralanabilir.

VÜCUTTAKİ DEĞİŞİKLİKLER ÖNEMSENMELİ

Mesane tümörü erken evrede bile belirti vererek, özellikle idrarda görülen kanla kendini gösteren bir hastalıktır. Ancak bu işaret, taş ve böbrek sorunları gibi pek çok hastalığın da göstergesi olabileceğinden, altta yatan nedenin iyi araştırılması gerekir.”

Sertkaya, Mesane tümörünü haber veren en sık belirtileri şöyle açıkladı:

“İdrarda kan görülmesi (Hematüri). Kanama genellikle ağrısız olarak ortaya çıkar.

İdrara çıkma alışkanlığının değişmesi

Sırtın bir bölümünde ağrı

İştah kaybı

Nedensiz kilo kaybı

Vücutta iltihaplanma… Bu durumdan en fazla mide ve bacaklar etkilenir.

Halsizlik ve yorgunluk hissi

Kansızlık

TEDAVİDE AMELİYAT ALTIN STANDART

Mesane kanserinin tanı ve tedavisinin ilk adımı, altın standart olarak kabul edilen cerrahidir. Başlangıçta, kapalı yolla yapılan mesane tümörünün çıkartılması (TUR ameliyatı) hem tanı ve evrelemeyi sağlar hem de tedavinin ilk basamağıdır. Daha sonra hastalığın evre ve derecelerine bağlı olarak ileri tedaviler planlanır. Kasa nüfuz etmemiş tümörlerde kapalı olarak tümör çıkartılması ve mesane içine verilecek ilaçlar en etkili tedavi yöntemidir. Tümör eğer kasa yayılmışsa, hastalığın ve hastanın durumuna göre “radikal sistektomi” adı verilen cerrahi yöntem etkili bir tedavi seçeneğidir.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİ VE DÜZENLİ TAKİP GEREKLİ

Hastalar, tedavi sonrasında sigara kullanıyorsa mutlaka bırakmalıdır. Meyve ve sebzeden zengin bir beslenme düzeni oluşturulmalı, riske yol açabilecek herhangi bir iş kolunda çalışan kişilerin de bu yaşam düzenini değiştirmesi gerekmektedir. Tedavi sonrası en az 5 yıl boyunca düzenli takip altında olmak yaşamsal önem taşımaktadır”

Bu haber 1060 kez okundu.
Diyarbakır - 10:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.