Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Metruk binalar uyuşturucu yuvasına döndü

Diyarbakır - 6 Mayıs 2021 12:50 A A

Sur’da bulunan metruk binalar uyuşturucu bağımlıların uğrak yerine döndü. Cevat Paşa Mahallesi Muhtarı Mehmet Değer, metruk binaların denetim altına alınmasını istedi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Cevat Paşa Mahallesi’nde bulunan 43 metruk yapı, uyuşturucu bağımlılarının uyuşturucu kullanma mekanlarına dönüştü. Uyuşturucu kullanımının arttığı Sur’da çoğu restorasyon bekleyen tarihi metruk binaların uyuşturucu kullanım yerlerine dönüşmesi mahalleliyi tedirgin ediyor.

Salgın süreciyle birlikte uyuşturucu madde kullanımın arttığını ifade eden Cevat Paşa Mahallesi Muhtarı Mehmet Değer, tespit edilen 43 metruk binada, uyuşturucu bağımlılarının uyuşturucu kullandığı söyledi. Salgınla birlikte yaşanan işsizlik nedeniyle uyuşturucu kullanımının arttığını gözlemlediklerini ifade eden Değer, Sur’daki çatışmalar sonrası kendi mahallelerine yapılan göçle mahalle nüfusunun arttığını vurgulayarak, Cevat Paşa Mahallesi’ne yapılan göçlerle nüfusun 8 bine kadar çıktığını kaydetti. Mahalledeki metruk ve tarihi binaların bulunduğu alanların çöplük ve uyuşturucu alanlarına döndüğünü söyleyen Değer, yine bu binalarda fuhuşun dahi yapıldığını aktardı.

‘UYUŞTURUCU BULMAK İÇİN HIRSIZLIK YAPILIYOR’

Mahalledeki metruk yapıların uyuşturucu bağımlıları tarafından uyuşturucu kullanma amacıyla işgal edilmesinden mahallelilerin tedirginlik duyup rahatsız olduğunu vurgulayan Değer, uyuşturucu kullanımının artmasını, “Son zamanlarda pandemiden dolayı oluşan eve kapanmalar, artan stres ve baskı bu oranı arttırdı.” değerlendirmesinde bulundu.

Uyuşturucu kullanılmasıyla birlikte mahallede bağımlıların uyuşturucu bulmak için hırsızlığa yöneldiğini belirten Değer, pencere, internet kabloları gibi milyonlarca TL değerinde hırsızlığın yapıldığını kaydetti. Değer, son dönemlerde internet kablolarının çalınmasının artışıyla birlikte uzaktan eğitim gören öğrencilerin de mağdur olduğu ifade etti.

‘METRUK BİNALARIN DENETİM ALTINA ALINMALI’

Mahallelerinde yaşanan bu olayların son bulmasını talep eden Değer, “Buna karşı yapılabilecek en iyi önlem, metruk binaların tamamen yıkılıp çocuklar için oyun alanı, park gibi alanlara çevrilmesidir. Kötü görünüm ve bu alışkanlıklar ancak böyle engellenebilir. Yetkililerin bu sokaklarda sık sık denetim yapmasını istiyoruz. Özellikle metruk binaların sıklıkla denetlenmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 618 kez okundu.
Diyarbakır - 12:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.