19° Açık
  • EURO 6.31
  • DOLAR 5.73

Mızraklı: Vedat Aydın hiçbir zaman diz çökmedi

Diyarbakır - 4 Haziran 2019 18:06 A A

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Ramazan Bayramı dolayısıyla 28 yıl önce öldürülen Kürt siyasetçi Vedat Aydın’ın mezarını ziyaret etti. Mezarı başında konuşan Mızraklı, “Vedat Aydın hiçbir zaman diz çökmedi” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekilleri ve yöneticileri ile ilçe belediye eşbaşkanları ve Büyükşehir Meclis Üyeleri, 5 Temmuz 1991’de öldürülen Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ı Mardinkapı Mezarlığı’nda bulunan kabrini ziyaret etti.

Dualar ve saygı duruşu ile başlayan anma programda konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Aydın’ın demokratik siyasetin öncüsü olduğunu belirterek, “Özgür bir yaşam ve onurlu bir barış için açtıkları yolda canlarını verenlere sesleniyorum; bu direniş hala devam ediyor, büyüyor ve daha da büyüyecektir. İnanıyoruz ve kazanacağız” dedi. Daha sonra konuşan Eşbaşkan Mızraklı, Kürt halkının özgürlük için büyük bedeller ödediğini ifade ederek, “Hiçbir zaman ülke halklarıyla eşit, adil, demokratik bir yaşam sevdasından vazgeçmedi. Vedat Aydın, evlatlarının ve eşinin yanından alınıp götürülürken, ölüme gidiyor olduğunu belki biliyor olmasına rağmen boynunu bükmedi ve eminiz ki hiçbir zamanda diz çökmedi. Bizler onun yoldaşları onun kardeşleriyiz. Hakikat hiçbir zaman karartılamaz. Bizim de özgürlük eşitlik, demokrasi ve adalet arayışımız da karartılamaz. Bu mücadele sürecektir onun yanı başında bu sözü yine veriyoruz” diye konuştu. Anma programının ardından Mızraklı ve beraberindekiler Aydın’ın mezarına karanfil bıraktılar.

AİLE ZİYARETLERİNDE BULUNDU

Eşbaşkan Mızraklı, mezarlık ziyaretinin ardından meclis üyeleri ile birlikte Yenişehir İlçesi Benusen, Şehitlik ve Feritköşk mahallelerinde aile ziyaretleri gerçekleştirdi. Aile bireyleri tarafından karşılanan ve evlerine konuk olan Mızraklı, bayramlarını kutlayarak nice bayramlar diledi. Mızraklı, ayrıca kent merkezinde çalışan Büyükşehir Belediyesi personelleri ile de görüşerek bayramlarını kutladı.

Bu haber 327 kez okundu.
Diyarbakır - 18:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.