12° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.62
  • DOLAR 6.09

Mızraklı’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt

Diyarbakır - 25 Ağustos 2019 21:31 A A

Kayyum atamalarını ‘Paraları Kandil’e gönderiyorlar’ diye gerekçelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a görevden uzaklaştırılan Selçuk Mızraklı’dan yanıt geldi: “Bir kuruş yanlış işlem yapmadık. İftira atmayınız.”

İçişleri Bakanlığı tarafından yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye (DBB) Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Vergilerle gelen parayı halka değil Kandil’e gönderenlere seyirci kalamayız” sözlerine yanıt verdi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Mızraklı, “Mızrak çuvala sığmıyor. Söylediğiniz şeylerin hayat içinde karşılığı olmalıdır. İşlem olarak da belge olarak da söyledikleriniz ortaya koymak durumundasınız” ifadelerini kullandı.

“BİR KURUŞ YANLIŞ İŞLEM YAPACAK OLSANIZ ORADAN GÖRÜLÜR”

“Seçildiğimiz andan itibaren bu kentteki her taşa, toprağa, karıncaya, ağaca ve insana karşı sorumluyuz” diyerek göreve başladıklarını söyleyen Mızraklı, bütün iş ve işlemleri hukuk mevzuatına uygun şekilde yürüttüklerini belirtti. Mızraklı, “Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehirler belediyelerinde bütün yapılan işlemler, İçişleri Bakanlığı’nın bilgisayarlarında aynı andan görülen işlemlerdir. Bir kuruş yanlış işlem yapacak olsanız oradan görülür” şeklinde konuştu.

 “HİÇ KİMSE İFTİRA ATMAK GİBİ BİR LÜKSE SAHİP DEĞİLDİR”

4.5 ayda 73 milyon TL borç da ödediklerinin altını çizen Mızraklı, “Üç büyük hak dini başta olmak üzere ‘İftira atmayınız’ der, ‘İftira en büyük günahlardan birsidir’ der. Hiç kimse iftira atmak gibi bir lükse sahip değildir. Böyle bir tutumu göstermemelidir. Eğer bu halkın, bu kentin bir kuruş parası nahak bir yere kullanılmışsa, Allah benim hakkımı versin. Ama kullanılmadığı halde iftira ediliyorsa o zaman onların hakkını versin.” diye konuştu.

“HUKUKA UYSUNLAR, DEMOKRASİ DEĞERLERİNE UYSUNLAR”

“Türkiye artık bu tür hukuksuzluklarla kendini ileriye taşıyamaz” diyen Mızraklı, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Eğer birlikte yaşayacaksak bizim varlığımızı kabullenmek durumundalar. Türkiye’de bir arada yaşama ülküsü içinde kavga veren bizler, daima hakkaniyetle ve adalet içinde durmaya çalıştık. İdareden de şunu beklemek gibi çok doğal bir hakkımız var: Hukuka uysunlar, demokrasi değerlerine uysunlar. Anayasa’nın tarif ettiği durumlar bizim açımızdan çok açıktır. Haklarımızı biliyoruz, haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.”

Halk iradesine vurgu yapan Mızraklı, sözlerine şöyle devam etti: “Biz Kürtler, eşit, özgür ve adil olarak bu ülkenin sürecine katılan, geleceğinde tasarruf hakkı olan yurttaşlar olarak da irademizi beyan ediyoruz.” “Seçimlerdeki bütün hukuk dışılıklara rağmen yüksek bir oy oranıyla bu irade belirlendi. Ama birileri kalkar, bize ‘Sizin iradenizi tanımıyoruz’ derse, o zaman anayasal yurttaşlık hukukumuzu devre dışı bırakırlar ki bundan kaybeden kendileri olur.” (Kaynak: MA)

Bu haber 1392 kez okundu.
Diyarbakır - 21:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.