21° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Nefes Kredisi’ hayata geçti

Diyarbakır - 2 Haziran 2021 14:41 A A

Pandemi nedeniyle zor günler yaşan KOBİ’lere destek sağlamak amacıyla TOBB ve KGF ile 10 bankanın katılımıyla düzenlenen Nefes Kredisi hayata geçti.

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla “2021 Nefes Kredisi”, 10 Bankanın katılımı ile TOBB ve KGF işbirliğinde 1 Haziran 2021 itibarı ile hayata geçti.

Konuya ilişkin bilgi veren Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Sayman Üye Nesih Aktepe, üyelerinin finansa erişim konusunda yaşadıkları sıkıntıları çözmek amacıyla oda olarak yoğun bir şekilde çaba harcadıklarını ve bu kapsamda üyelerinden gelen taleplerin ivedi bir şekilde yerelde İl Valiliğimiz ile merkezde TOBB ve ilgili bakanlıklarla sürekli bir şekilde paylaşarak, çözüm üretmeye çalıştıklarını belirtti.

Sayman Üye Aktepe, finansa erişimin üyelerinin en temel problemi olduğuna dikkat çekerek,  bu kapsamda Nefes Kredisi’nin az da olsa sorunun çözümüne katkı sağlayacağını ve bunun için çalışmalarının devam edeceğini ifade etti.

İŞTE BAŞVURULACAK BANKALAR VE KULLANIM ŞARTLARI

Aktepe, anlaşmalı bankalar, kullanım koşulları ve faiz oranlarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Üyelerimiz Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası şubelerine başvurabilecektir. 2020 yılı cirosu 2019 yılı cirosuna göre % 25 düşük olan üyeler faydalanabilecektir. 2019 yılı ve sonrasında kurulmuş şirketler için bu şart aranmayacaktır. Ciro kaybı koşulu kredi kullandırımı yapan banka tarafından kontrol edilecektir. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL altında cirosu olan işletmeler azami 50.000 TL, 1 milyon TL ve 10 milyon TL (dahil) arasında cirosu olan işletmeler azami 200.000 TL kullanabilecektir. 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, sonrasında 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam 18 ay vadeli, kullandırılacak kredinin brüt faiz oranı ise yıllık % 17,50 olacaktır. Protokol imzalanan bankalar KGF’ye ödenecek %0,03 (onbinde üç) kefalet başvuru bedeli ile %1 banka komisyonu dışında herhangi bir masraf ve komisyon talep edilmeyecektir. Kullandırım için maddi teminat istenmeyecektir. Ancak, şahıs işletmelerinde üçüncü şahıs kefil bulunamaması durumunda, müşterinin talebi üzerine, maddi teminat istenebilecektir.”

Başvurunun nasıl yapılacağına dair bilgi veren Aktepe, “Üyelerimizin krediye başvurabilmek için öncelikle ‘Nefes Kredisi başvurusu içindir’ ibareli faaliyet belgesini Odamızdan almaları gerekmektedir. Nefes Kredisi için alınacak Oda Faaliyet Belgesinin Odamız tarafından  ücretsiz  bir şekilde verilecek.  Belge olmadan bankaların talep kabul etmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Üyelerinin belgelerini “www.dtso.org.tr” ve “https://uye.tobb.org.tr/organizasyon/firma-index.jsp” web sitesinin üzerinden ücretsiz alabileceklerini söyleyen Aktepe, “0549 188 2121 nolu WhatsApp Destek hattımızdan kredi başvurusuna ilişkin destek alabilirsiniz.” diye ekledi.

Bu haber 432 kez okundu.
Diyarbakır - 14:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.