19° Açık
  • EURO 6.52
  • DOLAR 5.77

Newroz’a katılım çağrısı!

Bağlar - 18 Mart 2019 17:57 A A

Diyarbakır’da, 6 parti ve 3 hareket yazılı bir açıklama yaparak, 21 Mart tarihinde yapılacak olan Newroz kutlamalarına katılım çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), İnsan ve Özgürlük Partisi (PÎA), Azadî Hareketi, Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-T), Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP-Bakur) temsilcilerinin de içinde bulunduğu Newroz Tertip Komitesi; 21 Mart’ta kutlanacak Diyarbakır Newroz’una ilişkin basın toplantısı yaptı.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetinde yapılan basın toplantısında, açıklamanın Kürtçe metnini DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Garip Kandemir, Türkçesini ise İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sedat Doğan okudu.

 ‘NEWROZ’U SEÇİMLERLE KARŞILIYORUZ’

 DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Kandemir, “Bu yılki Newroz’u Ortadoğu ve bölgemizde savaşın, tecridin, kriz ve kaosun hüküm sürdüğü bir ortamın yanı sıra, referandum niteliğindeki 31 Mart yerel seçimleri ile karşılıyoruz” dedi.

 ‘HAZIRLIKLARDA SON AŞAMAYA GELDİK’

Newroz kutlamalarına ilişkin hazırlıklarını sürdürdüklerini kaydeden Kandemir, “Bu yılki Newroz’un ön çalışmaları ve Newroz günü için bini aşkın kişi seferber olmuş durumdadır. Bugünün özgürlük bayramı coşkusunda geçmesi için tüm ayrıntılar hassasiyetle planlanmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışından Amed Newroz’una katılmak isteyen veya davet edilmesi düşünülen heyet ve şahsiyetlerle ilgili çalışmamız da son aşamaya gelmiş bulunmaktadır. Yoğun bir ilginin ve katılımın konuklar düzeyinde de gerçekleşeceği görülmektedir. 21 Mart günü Amed Newroz alanında kutlayacağımız Newroz’a büyük bir inanç ve kararlılıkla tüm Amed halkının sel olup akacağına inanıyoruz. Amed Newroz Tertip Komitesi olarak, komiteyi oluşturan tüm bileşenler ve seçim ittifak bileşenlerimiz adına halkımızı Newroz özgürlük bayramına davet ediyor, ‘Tecridi Kıracağız; Mutlaka Kazanacağız’ şiarıyla bir kez daha Amed’e yaraşır bir tarzda tarihi rolünü yerine getirmeye çağırıyoruz.”

Bu haber 648 kez okundu.
Bağlar - 17:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.