10° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.89
  • DOLAR 6.26

Nihayet o işbirliği gerçekleşiyor!

Diyarbakır - 26 Ekim 2018 13:10 A A

Diyarbakır’da sanayinin bilimsel ve nitelikli gelişimi için Dicle Üniversitesi ile Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi yönetimleri ilk adımı attı

Diyarbakır’da sanayinin bilimsel ve nitelikli gelişimi için Dicle Üniversitesi ile Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi yönetimleri ilk adımı attı.

“Üniversite-Sanayi İşbirliği” toplantısına, Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, OSB Başkanvekili Mustafa Fidan, OSB Yönetim Kurulu Üyeleri Fadıl Oğurlu, Ali İhsan Özdoğan ve Veli İpek, Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Tahsin Kılıçoğlu ve Prof. Dr. Eyüp Tanrıverdi, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Akkılıç, Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği İl Temsilcisi Prof. Dr. Sıraç Özerdem ve Teknik Bilimler Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı ve Teknokent Yönetim Kurulu Üyesi Doç Dr. Hasan Aslan Bayındır ile Dicle Yönetim Danışmanları Derneği Başkanı Ali Açıkgöz katıldı.

ODABAŞI: “SANAYİ VE ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİDİR”

Toplantıda konuşan Diyarbakır OSB Başkanı Aziz Odabaşı, sanayileşmenin gelişimi için üniversite ile işbirliğinin önemine dikkat çekti. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Özdoğan, 1990’lı yıllarda başlayan sanayi üniversite işbirliğinin diyalog eksikliğinden kaynaklı gelişemediğine dikkat çekerek, “OSB’mizde 9 komisyonumuz var. Bunları daha aktif ve nitelikli hale getirmek için üniversitemizle aylık periyoduk toplantılar yapıp çık ciddi ilerleme sağlayabiliriz. Öğrencilerimizi de bu işin içerisine dahil edip istihdamlarını da sağlayabiliriz” dedi.
D.Ü. BİLİMSEL ÇALIŞMALARDA İLK 30’DA!

Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahsin Kılıçoğlu ve Prof. Dr. Eyüp Tanrıverdi, bilimsel çalışmalar noktasında Dicle Üniversitesi’nin 250 üniversite arasında ilk 30’da yer aldığına vurgu yaparak, üniversite-sanayi işbirliğinin önemine dikkat çekti. Teknik, mimarlık ve mühendislik bölümlerinde okuyan öğrencilerin ve eğitim veren öğretim görevlilerinin Tekonokent öncülüğünde Diyarbakır OSB ile ortak çalışma yürütebileceğini ifade den rektör yardımcıları, “Yönetim olarak ortak çalışma konusunda müttefikiz. Elimizden ne geliyorsa yapmamız gereken ne varsa yapacağız. Sanayimizin gelişimi için yürüttüğümüz çalışmalar var. Bunun yansımalarını önümüzdeki dönemde hep birlikte göreceğiz. Bu çalışmamızda öğrencilerimiz eğitimini sanayide görecek. Bir anlamda ara eleman olarak sanayiye katkı sunacak. Bu arada sanayicimiz 1 yıllık eğitim sürecinde memnun kalınca bu elemandan da istifade edebilecek” diye konuştular.

Bu haber 4407 kez okundu.
Diyarbakır - 13:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.