-6° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Öger: ‘Ölen sağlık çalışanları şehit statüsüne alınsın!’

Diyarbakır - 2 Nisan 2020 17:51 A A

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Genel Başkanı Yahya Öger, 2019 Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde başlayıp dünyayı esir alan Corona virüsü Covid-19 ile ilgili, dünyanın ağır bir imtihandan geçtiğini belirterek, her geçen gün ölüm oranının yükseldiğini, bu durum karşısında insanoğlunun aciziyetini görebildiklerini söyledi.

Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de Covit-19 ile ilgili hükümetin almış olduğu önlemlere halk tarafından ciddiyetle uyulması gerektiğine işaret eden Öger, “Ancak bazı yerlerde hala bu işin ciddiyetini anlamayan insanlarla karşı karşıya kalmanın üzüntüsünü de yaşıyoruz. Korkarım ki bu işin ciddiyetini fark ettiğimizde çok geç olacak,7den 70  herkesten ricamız yetkililerin almış olduğu kararları azami bir şekilde uyulmasıdır” diye konuştu.

“EVDEN ÇIKMAYALIM”

Öger, Korunma kapsamında evden çıkmamanın önemli olduğuna işaret ederek “Bununla birlikte konutlarından çıkmayan birçok ailenin teknoloji bağımlılığı, online alışveriş, madde , alkol ve tütün kullanımı, aile içi geçimsizlik ve şiddet, hareketsiz bir yaşam, sağlık kaygılarımızı artıran TV programlarından da uzak durmamız gerekmektedir. Evde kalan bireylerin aileleri ile kaliteli zaman geçirme noktasında  bu salgını fırsata çevirerek çocuklar ve evde varsa yaşlılarla iletişim içinde olmaları, sosyal medyadan ve TV haberlerinden biraz uzak durmaları, evde yapılabilecek aktivitelerle çocuklarla zaman geçirmeye gayret göstermelerinin önemli olduğunu bilmekte fayda var” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzaktan eğitim saatleri dışında Eba TV’de çocuklar ve gençler için eğlence, oyun, yarışma, belgesellerin konulması konusunda bir çalışmaya gidilmesi gerektiğine işaret eden Öger, “Coronavirüs Covid- 19 salgın hastalık tedavisinin uzun bir zamana yayılacağının öngörüldüğü söylediği bugünlerde 65 yaş üzeri vatandaşlarımıza yapılan yardım ve hizmetlerin merkezi hükümet, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları cemaatler tarafından diğer mağdur ailelere yapılması  elzemdir” ifadelerini kullandı.

“VEFAT EDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARI ŞEHİT SAYILSIN”

Öger, Sağlık çalışanlarının fedakar bir şekilde sahada olduklarını vurgulayarak, “Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Sağlık personellerinden vefat edenlerin devlet tarafından şehit olarak kabul edilmesi noktasında yasal bir çalışma yapılmalıdır. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeli 14 kurala uymanın, kişisel hijyenin önemli olduğunu bir daha bilmekte fayda var. Kendimizi Covid-19 virüsünden koruduğumuz gibi teknolojiden, hareketsiz yaşamdan, moral bozukluğundan, Alkol tütün ve maddeden de korumamız o kadar önemlidir” dedi.

Sait BAYRAM’ın Haberi

Bu haber 533 kez okundu.
Diyarbakır - 17:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.