34° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Okulda engelli bandı olmayınca sınava giremedi

Diyarbakır - 17 Kasım 2020 09:00 A A

Silvan Engellileri Koruma Derneği Başkanı Hasan Yurtken, engelli girişi bulunmayan okulda, merdivenleri çıkamayınca Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS)’na giremedi.

Engellilerin hakları ve yaşamları dikkate alınmadan yapılan şehir planları, her gün yeni engellileri mağdur etmeye devam ediyor. En sona olay Diyarbakır’da yaşandı. Silvan’dan EKPSS’ye girmek için Diyarbakır’a gelen Silvan Engellileri Koruma Derneği Başkanı Hasan Yurtken, engelli girişi bulunmayan okulda merdivenleri çıkamayınca sınava giremedi.

Diyarbakır Yenişehir Yolaltı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne giden Yurtken, sınavın yapılacağı salona gitmek için tekerlekli sandalyesiyle okul önünde geldi. Ancak okulun girişinde, tekerlekli sandalyeye uygun bant yapılmadığı için merdivenleri çıkamayan Yurtken, olaya tepki gösterdi.

‘ENGELLİ SINAVINDA ENGELLİ RAMPASI YOK’

Yürüme engellilerin tekerlekli sandalyeleri ile daha rahat çıkabilmeleri için merdivenlere alternatif olarak yapılan engelli rampasının olmamasını protesto eden Yurtken, sınava girmedi. Okul bahçesinde sınava giriş belgesini yırtarak, engellilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çeken Yurtken, tepkisini “Engellilerin gireceği bir sınava gireceğiz, engelli rampası yok. Engelli haklarını savunan bir okul yok mu? Bu durumu protesto etmek için ben bu sınava girmeyeceğim. En azından diğer engelli arkadaşlarımızın hakkını ararlar, artık böyle bir şey olmaz. Sınav giriş belgemi de burada yırtıyorum, sınava girmeyeceğim.” sözleriyle dile getirdi.

SINAV GİRİŞ BELGELERİNİ YIRTTI SINAVA GİRMEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Engelliler Haftası’nda engellilerin hayatlarının kolaylaştırılması yönünde sarf ettiği çabaya işaret eden Yurtken, “Cumhurbaşkanımız 2020 yılını ‘Engelli Erişebilirlik Yılı’ ilan etmişti. Önümüze gene ne çıktı, merdivenler. Bu sınava da girmeyeceğim. Yazık, günahtır. Yeter artık. Bu kadar da olmaz.” ifadelerini kullandı.

Engelli bandı olmadığı için okulla giremeyen Yurtken, tepkisini sınav giriş belgelerini yırtarak sürdürdü.

Bu haber 490 kez okundu.
Diyarbakır - 09:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.