22° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Okullarda sağlık odaları kurulmalı’

Diyarbakır - 5 Eylül 2021 15:58 A A

Pandemi koşullarında yeni eğitim ve öğretim yılı yüz yüze eğitimle başlarken, Eğitim Sen Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin, bulaş riskini azaltmak için seyreltilmiş sınıflar ve okullarda sağlık odalarının kurulmasını önerdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni eğitim ve öğretim yılının yüz yüze eğitimle devam edeceğini açıklamasıyla startı verilen yüz yüze eğitim kararını değerlendiren Eğitim Sen Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin, Türkiye’nin Meksika’dan sonra pandemi nedeniyle okulların en uzun kapalı kaldığı ülke olduğunu hatırlattı.

‘YÜZ YÜZE EĞİTİMİ AMASIZ SAVUNUYORUZ’

Okulların çocuklar için sadece eğitim alanları olmadığı, aynı zamanda sosyal ve psikolojik açıdan geliştikleri yerler olduğunu söyleyen Akşahin, “Biz yüz yüze eğitimin amasız fakatsız başlamasını savunuyoruz ve bu yönlü çalışmalarımız sürüyor. Ancak bakanlık düzeyinde ve yerelde, okulların açılmaya hazırlandığı ve sürece hazırlık yapıldığı söyleniyor. Bizim istediğimiz sürecin somut adımlarla açıklanmasıdır. Nasıl bir hazırlık yapıldığına dair kamuoyunu şeffaf bir şekilde bilgilendirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

EK DERSLİK İHTİYACI

 Atılan somut adımların durumuna dair kendilerine herhangi bir açıklama yapılmadığını belirten Akşahin, “Geçen dönemden bu yana söylüyoruz. Kalabalık sınıflar, bulaş riski ve salgını arttıran fiziki bir ortam yaratıyor. Sınıfların mevcudunun düşürülerek seyreltilmiş bir eğitimin başlaması gerekiyor. Bu adımdan sonra ortaya çıkacak olan ek derslik ihtiyacının giderilmesidir. Yeni okulların açılması, eğer yeni okul açma durumu yoksa resmi kullanılmayan metruk binaların eğitim ve öğretime geçici olarak açılması gerekiyor.” diye konuştu.

 SAĞLIK ODALARI ŞART

 Her okula mutlaka bir sağlık odasının açılması ve sağlık personeli atanmasının yapılması gerektiğine dikkat çeken Akşahin, “Okullarda pandemi koşulları gözetilerek fiziki alt yapılar güçlendirilmelidir. Okullarda öğretmen odalarının sayısında değişikliğe gidilerek, arttırılmalı. Okullarda sağlık odaları açılmalı. Sadece eğitim emekçileri olarak değil, veli ve öğrencilerin de bu konuyla ilgili kaygıları var. Bütün bu tedbirlerin somut olarak yapılması ve şeffaf olarak paylaşılması hakkında beklentilerimiz var. Geçtiğimiz dönem okulları açtıklarında sadece hijyen malzemeleri gönderdiler. Okullara sadece maske, dezenfektan ve temizlik malzemeleri göndererek, fiziki koşulu sağlayamayız. Bu şekilde alınan tedbirler yüzeysel tedbirlerdir.” şeklinde konuştu.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 382 kez okundu.
Diyarbakır - 15:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.