29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Okulları boşaltılan öğrenciler ulaşım sorunu yaşıyor

Diyarbakır - 14 Ekim 2020 07:58 A A

Mahallelerindeki okulun depremde hasar görmesi nedeniyle boşaltılan ve mahallelerinden uzak bir okula gönderilen öğrenciler ve velileri, ulaşım sorunlarının çözülmesini talep etti.

Merkez üssü Elazığ olan deprem sırasında merkez Yenişehir Cumhuriyet Mahallesindeki okulları zarar gören öğrenciler, mahallelerinden 4 kilometre uzaktaki bir okulla dağıtıldı. Okulun mahallerinden uzak olması nedeniyle, ulaşımda sıkıntı yaşayan öğrencilerin servis talebi karşılanmıyor.

Okulları Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nun depremde hasar görmesi nedeniyle, aynı ilçede bulunan Yolaltı İlköğretim Okulu’na gönderilen yüzlerce öğrenci ve velileri yetkililerden sorunun çözülmesini istiyor. Yaptıkları girişimler sonuç vermeyen öğrenciler, velileri ve Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbakır 1 Nolu Şubesi, konuya ilişkin basın açıklaması yaptı.

Seyrantepe İlköğretim Okulu yakınında açıklamada konuşan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Sadrettin Kaya, okulun nakli sonrası mahallede bulunan yüzlerce öğrencinin okula gidemediğini belirterek, yoksul bir mahalle olmasından kaynaklı okul servisi ücretlerini karşılayamadıklarını ve çocukların eğitim ve öğretimine devam edemediğini söyledi. Yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle görüştüklerini fakat sonuç alamadıklarını dile getiren Kaya, konu hakkında muhatap bulamadıklarını ifade etti. Öğrencilerin yaşadıkları sorunları kamuoyuna duyurmak istediklerini söyleyen Kaya, “En son İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştük. Onlar da servis veremeyeceklerini söyledi. Galiba çocukların okul okumasını istemiyorlar” diye konuştu.

Kaya, yaşanan sorunun giderilmesi için her türlü girişimde bulunacaklarını kaydetti

 ‘ÇOCUKLARIM OKULA GİTMEK İSTİYOR’

 Üç çocuğu öğrenci olan Güneş Kopar, mahallede birçok ailenin kendileri gibi yoksul olduğunu ve neredeyse her ailede en az 3 çocuk olduğunu belirterek, çocuklarının okula ulaştırılmasını istedi. Kopar, “Benim eşim hasta çalışmıyor. Buradan öğrenci servisleri çocuk başına 100 TL istiyorlar, ben 3 çocuğum için her ay 300 TL servis ücreti veremem. Çocuklarım okula gitmek istiyor. Ya Seyrantepe İlköğretim Okulu’nu açsınlar ya da ücretsiz servis getirsinler” şeklinde konuştu.

‘SERVİS ÜCRETİNİ ÖDEYEMEM’

Çocuklarından 4’dü öğrenci olan Emine Aydın ise kirada olduklarını ve şinin de işsiz olduğunu söyledi. Hayat şartlarının zor olduğunu, kendilerinin yoksulluktan kaynaklı okul servis ücretlerini ödeyemediklerini ifade eden Aydın, “Ben bu şartlar altında çocuklarımı okula gönderemem” dedi.

Bu haber 1378 kez okundu.
Diyarbakır - 07:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.