27° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Önlemler de maddi yardımlar da yetersiz’

Diyarbakır - 13 Aralık 2020 15:19 A A

Vatandaşlar, hafta sonu ile sınırlandırılan sokağa çıkma kısıtlamasını yetersiz buldu. Sıkı önlemlerin alınmasını isteyen vatandaşlar, hükümetin vatandaşlara maddi yardımları artırmasını istedi.

Koronavirüs salgında vaka sayısının artmasıyla yeni tedbirlere başvuran hükümet hafta sonlarında sokağa çıkma kısıtlaması getirdi. Kısıtlamalar üçüncü haftaya girerken yasaktan muaf tutulan esnaflar, getirilen önlemleri ve yapılan yardımları yetersiz buldu. Yasak nedeniyle işyerlerini açan esnaf, müşterilere yasak uygulanması nedeniyle satış yapamadığından şikayetçi.

Kuruyemişçilik Mahsun Karataş, virüsün sadece hafta sonu değil hafta içi de yayılabileceğine dikkati çekerek, kısıtlamaların hafta içinde de uygulanmasını istedi. Hafta içinde sokağa çıkma kısıtlamasının hafta içinde de uygulanmadığı sürece virüsün kontrol altına alınmasında yeterli olmayacağını dile getiren Karataş, yasaklardan büyük zarar gören esnafın da devletten yardım alamadığını belirtti. 15-20 günlük genel bir yasak konulması gerektiğini aktaran Karataş, “Virüs ile baş etmenin yolu budur. Ama yaşlılar içeri, gençler dışarı, hafta sonu herkes içeride, esnaf ise dışarıda. Bu şekilde virüs bitecek gibi değil. Hatta 5-6’ıncı dalgada gelir.” dedi.

Verilen desteğin yetersiz olduğunun altını çizen Karataş, bu süreçten büyük zarar gören esnafın da ekonomik olarak desteklenmesi gerektiğine söyledi.

‘İŞLERİMİZ ÇOK DÜŞÜTÜ’

Sokağa çıkma kısıtlamasını destekleyen tatlıcı Mehmet Güneş, sokağa çıkma yasağını herkesin istediğini, bu sürede temasın azaldığını söyledi. Kısıtlamanın getirdiği ekonomik kayba işaret eden Güneş, bu süreçte işlerinin çok düştüğünü dile getirdi. Eskiden 10 kişinin çalıştığı dükkanda artık 2 kişi çalıştıklarını aktaran Güneş, “İşlerimiz çok düştü, böyle giderse kapatmaya kadar da gideriz. Daha önce günde ortalama 6-7 tepsi kadayıf, 15 tepsi baklava satarken, şuan 2 tepsi baklava, 1 tepsi kadayıf bile zor satıyoruz. Bu ekonomik sıkıntılar ile ilgili devletin zorda kalan insanlara yardım etmesi lazım.” diye konuştu.

Kısıtlamanın hafta sonu ile sınırlandırılmasının yetersiz olduğunu kaydeden Güneş, “Hafta içi Dağkapı civarı yine tıklım tıklım oluyor. Temasın çok fazla olduğu bir yer, insanlar maske takmıyor, denetimler az.” ifadelerini kullandı. 

‘EN AZ 15 GÜN TAM KAPANMA OLMALI’

Taksici yapan Ahmet Efe, kısıtlamanın hafta sonuyla sınırlandırılasının salgınla mücadelede doğru bir yöntem olmadığını vurgulayarak, “Salgın önlenmek isteniyorsa en az 15 gün boyunca komple bir yasağın getirilmesi gerekir.” önerisini dile getirdi. Kısıtlamalar nedeniyle küçük esnafın zor bir dönem yaşadığının altını çizen Efe, pandemiden kaynaklı birçok esnafın kepenk indirdiğin hatırlattı. İşlettiği taksiden 3 ailenin geçimini sağladığını ifade eden Efe, “Yasakla birlikte bir kişi çalışabiliyoruz. Diğer iki aile ise geçinemiyor. İş yok başka gidip nerede çalışacak? Bu yüzden insanlar başka işlere teşvik ediliyor. Bu artık siyaset-parti meselesinden ayrı olarak bir ekmek meselesine dönüştü” diye belirtti. Bu yasaklarla birlikte devletin esnaf ve halka destek sağlaması gerektiğini dile getiren Efe, şunları söyledi: “Pazartesi bizim aracın muayeneye götürülmesi gerekiyor. Muayene parası da 900 lira, bu parayı nereden getireceğiz diye düşünüyoruz. Sabah saatlerinden beri araçlar durakta bekliyoruz. Ancak müşteri yok. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.” şeklinde konuştu.

‘YARDIMLAR İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YAPILSIN’

Geçimini gündelik işlerden sağlayan Ziya Yılmaz adlı vatandaş ise, bir işçi olarak çalışmadan evine ekmek götüremeyeceğini söyledi. Sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte ihtiyaç sahiplerine devletin yeterli desteği sağlaması gerektiğini kaydeden Yılmaz, şunları dile getirdi: “Ben bir emekçiyim, pandemi başladığından bu yana aylar geçti ancak aileme yapılan yardım bin lira. İnsan bin lira ile aylarca geçinebilir mi?” diye ifade etti. Yetkililerden talepte bulunan Yılmaz, “Sağlanacak destek ihtiyaç sahiplerine verilsin. Bazen görüyorum hiç ihtiyacı olmayan insanlara destek sağlanıyor. Herkesin yandaşı yok şimdi yandaşı olmayana destek sağlanmayacak mı? Onlara da destek sağlanması gerekir” dedi. 

Yılmaz, sokağa çıkma yasaklarının sadece hafta sonları uygulanarak salgının kontrol altına alınamayacağına dikkati çekerek, bir emekçi olarak da çalışmadan da geçinemeyeceğini söyledi.

Bu haber 605 kez okundu.
Diyarbakır - 15:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.