17° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Oruç, ‘’İnşaat sektörü durursa ekonomi durur’

Diyarbakır - 9 Aralık 2018 11:57 A A

 Kredi faiz oranları ve inşaat maliyetleri başta olmak üzereinşaat sektörünün sorunlarına dikkat çeken Seferoğlu İçkale İnşaat YönetimKurulu Başkanvekili Mehmet Oruç, “İnşaat sektörü durursa ekonomi durur” dedi.

Seferoğlu İçkale İnşaat Yönetim Kurulu Başkanvekili Mehmet Oruç, kredi faiz oranları ve inşaat maliyetleri başta olmak üzere inşaat sektörünün sorunlarına değindi.

‘’MALİYETLERDEKİ ASTRONOMİK ARTIŞ SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLİYOR’’

Banka faiz ve kredi oranlarındaki artışın etkisiyle tüketicilerin yatırım yapmaktan çekindiğini dile getiren Oruç, Başta demir, beton, akaryakıt olmak üzere inşaat maliyetlerindeki astronomik artışın sektörü olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

‘’İNŞAAT SEKTÖRÜ DURURSA EKNOMİ DE DURUR’’

Oruç, Yüzlerce sektöre doğrudan ve dolaylı etkide bulunarak milyonlarca kişiye istihdam sağlayan inşaat sektörü durursa ekonominin duracağını ifade eden Oruç, yeni düzenlemelere ve kalıcı teşviklere ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Deprem gerçeği ile karşı karşıya olan Türkiye’de kentsel dönüşümün kritik önem taşıdığını söyleyen Oruç, sektördeki kalifiye eleman sıkıntısına da değinerek mesleki eğitimlerin artırılması gerektiğini belirtti.

Seferoğlu İçkale İnşaat Yönetim Kurulu Başkanvekili Mehmet Oruç, Sektörün sürdürülebilir bir büyümeyle ülke ekonomisine katkı sağlayabilmesi ve nitelikli konut alımının kolaylaşması amacıyla yeni düzenlemelere ve kalıcı teşviklere ihtiyaç duyulduğunu dile getirerek, son dönemde inşaat maliyetlerinde ve konut kredisi faiz oranlarında yaşanan artışlara da değindi.

DÖVİZDEKİ ARTIŞ İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Dövizdeki artış ve ekonomik dalgalanmalarla inşaat sektörünün olumsuz yönde etkilediğini belirten Oruç, “Yüzlerce sektöre doğrudan ve dolaylı etkide bulunarak milyonlarca kişiye istihdam sağlayan inşaat sektörü durursa ekonomi durur. Bu nedenle kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları tüm sıkıntılara karşı el ele vererek sektörün büyümesi ve gelişmesi için çalışmaya devam etmeli” diye konuştu.

YENİ DÜZENLEMELERE VE KALICI TEŞVİKLERE İHTİYAÇ VAR

Banka faiz ve kredi oranlarındaki artışın etkisiyle tüketicilerin yatırımyapmaktan çekindiğini söyleyen Oruç, ‘’Başta demir, beton, akaryakıt olmaküzere inşaat maliyetlerindeki astronomik artışın sektörü olumsuz yöndeetkilediğini dile getirerek şu açıklamayı yaptı; “Konut sahibi olmak isteyenvatandaşlarımız yüksek faiz oranları nedeniyle zorluk çekerken birçok inşaat firmasıda sıkıntı yaşıyor. İnşaat sektörünü canlandırmak ve konut alımınıkolaylaştırmak için başlatılan kampanyalar sayesinde sektörümüz kısa süreliğinede olsa hareketleniyor ancak bu hareketlilik yeterli değil. Hem ülke ekonomimizhem de sektörümüz için yeni düzenlemelere ve kalıcı teşviklere ihtiyacımızvar.” ifadelerini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KRİTİK DÜZEYDE ÖNEMLİ

Her an deprem gerçeği ile karşı karşıya olan Türkiye’de riskli binaların yenilenmesi sürecinde kentsel dönüşümün kritik önem taşıdığına değinen Oruç, ‘’Resmi verilere göre ülkemizde yaklaşık 20 milyonluk yapı stokunun 7,5 milyonu riskli durumdadır. Bu sebeple kentsel dönüşüm çalışmalarına acilen hız verilmeli ve toplum depreme karşı bilinçlendirilmesi gerekir. Konutların deprem bilinciyle ve insan ihtiyaçlarının iyi analiz edilmesi sonucunda itina ile tasarlanması gerekiyor. Bu noktada inşaat sektörüne de önemli görevler düşüyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşanılan çarpık kentleşme ve beraberinde gelen yapısal sorunları planlı kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ortadan kaldırmak mümkün. Burada önemli olan husus yenilenecek yapıları; şehrin mimarisine uygun, her türlü teknik altyapıya sahip ve sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde planlanmak.” dedi.


MESLEKİ EĞİTİMLER VE TEŞVİKLER ARTMALI

Oruç, İnşaat sektöründe yaşanan sorunlar arasındakalifiye eleman sıkıntısının da bulunduğunu belirterek, “Her sektörde olduğugibi inşaat sektöründe de nitelikli iş gücüne sahip olmak çok önemli. Özelliklesektörde yaşanan gelişmelere ve yeniliklere bağlı olarak yeterli bilgi vetecrübeye sahip çalışanlara ihtiyacımız var. Bu nedenle sektördeki meslekieğitimlerin ve teşviklerin artırılması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

(Sait BAYRAM’ın Haberi)

Bu haber 2515 kez okundu.
Diyarbakır - 11:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.