Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

OSB: İhracat arttı, İhracatçılar Meclisi: İhracat düştü!

Diyarbakır - 15 Aralık 2020 12:17 A A

Türkiye İhracatçılar Meclisi yayımladığı ihracat raporu ile Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan’ın Diyarbakır’da da dış ticarette son beş aylık dönemde hedefin üstüne çıkan rakamlara ulaşıldığına yönelik açıklamasını çürüttü. Rapora göre Diyarbakır’ın ihracatında geçtiğimiz 2 yılda 57 milyon dolar düşüş yaşandığı ortaya çıktı.

Türkiye ihracatçılar Meclisi’nin iller bazında ihracat raporunu yayımladı. Rapora göre geçen Diyarbakır’ın ihracatında 2 yılda 57 milyon dolar, geçen yıla göre ise 12 milyon dolarlık düşüş yaşandı. Uzmanlar, söz konusu düşüşün Covid-19 salgınının yanı sıra birçok nedeni olduğu görüşünde. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, ekonomik ilişkilerde Kürdistan Bölgesi’nin önemine dikkat çekerek, her kentin ihtiyaçlarına göre devlet desteği alması gerektiğini söyledi.

KAYA: “EKONOMİNİN KÜÇÜLMESİNİN SEBEBİ YALNIZCA SALGIN DEĞİLDİR”

“Diyarbakır’ın ekonomisinin küçülmesinin sebebi yalnızca salgın değildir” diyen Mehmet Kaya, şunları kaydetti: “Biz ticaretimizin yüzde 60’ını Irak ve Kürdistan Bölgesi ile yapıyoruz. Türkiye ile Irak arasında sorunlar olduğunda, Irak hükümeti sınır kapılarında ağır vergiler koyuyor, bu da ister istemez ticari hacmini olumsuz yönde etkiliyor ve Diyarbakır’ın ihracatını düşürüyor. “

Şimdiye kadar iş insanlarının yüzde 29’unun devletten destek aldığını belirten Kaya, “Bu oran yetmez. Destek projeleri Diyarbakır’ın özellikleri ve ihtiyaçlarına göre hazırlanmalı” ifadelerini kullandı.

VURAL: “DİYARBAKIR İHRACATINDA SON İKİ YILDA DÜŞÜŞ VAR”

Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Vural da son iki yılda yaşanan düşüşün dikkat çekici olduğunu belirtiyor. “Diyarbakır, 2017’de Türkiye geneli sıralamada 43’üncü sırada yer alıyordu” diyen Mustafa Vural, “2018’de 49, 2019’da 50, bu yıl ise 51’nci sıraya geriledi” ifadelerini kullandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne göre Diyarbakır’ın ihracat rakamlarının en iyi olduğu yıl, 231 milyon dolar ile 2013 yılıydı. Bu yıl 155 milyon dolarlık ihracat öngörülüyor.

Bu haber 487 kez okundu.
Diyarbakır - 12:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.