Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

OSB; “Tam kapanmada ekonomik paket devreye sokulsun”

Diyarbakır - 28 Nisan 2021 10:54 A A

Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, bir yıldır tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan pandeminin, istihdamın ana lokomotofi olan sanayiciler başta olmak üzere kentteki iş camiasını olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pandemiyle mücadele kapsamında açıkladığı 17 günlük Tam Kapanma tedbirlerine karşı sanayicilerin iflas etmemesi için alınması gereken ekonomik tedbirlere ilişkin açıklama yaptı.

“TAM KAPANMAYI OLUMLU BULUYORUZ”

Hükümetin aldığı 17 günlük tam kapanma tedbirini, Mart başından itibaren hızla artan ve yayılan pandemiyi frenletme adına olumlu bulduklarının altını çizen Fidan, “İnsan sağlığı önceliklidir ve bu konuda atılacak her adımın yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Diğer yandan pandemiyle mücadele ederken, alınan tedbirlerin yarattığı sorunları asgariye indirmek ve yaratacağı yeni sorunların önüne geçmek için de bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bilindiği üzere ülkemizde ilk vakanın resmi olarak açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinden günümüze çeşitli dönemlerde belirli aralıklarla zorunlu mal ve hizmet alanları dışında kısmı kapanmalar uygulandı” dedi.

KAMUSAL DESTEKLER AÇIKLANMALI

Fidan, Alınan tedbirlerin doğal sonucu olarak işletmeler, faaliyetlerini sınırlamak zorunda kaldı ve finans sorunların başladığına işaret ederek, “Hükümetimiz, bu sorunları çözmek amacıyla geçmişte kredi/borç erteleme, ek kredi imkânları, vergi borçlarının ötelenmesi, kısa çalışma ödeneği, kira desteği gibi desteklerle özel sektörü kısmi olsa da rahatlattı. 29 Nisan’dan itibaren uygulanacak 17 günlük tam kapanma kararı ile ticari yaşam bir kez daha durma noktasına gelecek ve ülke ekonomisi doğal olarak büyük bir daralmaya girecektir.  Tam kapanma kara ile birlikte geçen yıldan bu yana zor süreçler yaşayan sanayicilerimiz, salgınla mücadelenin ekonomi ayağında kamusal desteklerin bir an evvel açıklanmasını beklemektedir” ifadelerini kullandı.

“KAPANMA DESTEĞİ DEVREYE SOKULMALI”

Fidan, sanayicilerin taleplerini de şöyle sıraladı:

Tam kapanma döneminde ‘Kapanma Desteği’ ekonomik paketi devreye sokulmalıdır.

Bu paket kapsamında şirketlere mali yardım ve kira yardımının yanı sıra yerel ekonomiye desteği içerecek bir mali destek verilmelidir.

Mali destek kapsamında tüm Vergi-SGK ödemeleri, bankalardaki kredi ve kredi kartı borçları, en az 3 ay faizsiz ötelenmesi ve ertelenmelidir.

KGF Destekli, düşük faizli kredi desteğinin sağlanması

Mayıs ayı vadeli çek ve senetlerin 30 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenmelidir.

213 sayılı Vergi Usul Kanunu 13. Maddesine göre mücbir sebep ilan edilerek tüm beyan, bildirim ve ödemelerin Ekim 2021 tarihine kadar ertelenmesi,

Düşük faizli çek ve senet ödeme kredi imkânları sağlanmalıdır”

Bu haber 439 kez okundu.
Diyarbakır - 10:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.