36° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

OSB’deki işletmelerin yüzde 84’ü desteklerin yetersizliğinden yakındı!

Diyarbakır - 29 Haziran 2020 13:26 A A

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi işbirliğinde COVİD-19 Krizi İşletme Değerlendirme Anket Sonuçları açıklandı. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren 212 işletmeden 152 işletme ile yapılan araştırmanın sonucu işletmelerin yüzde 84’ü pandemi döneminde açıklanan desteklerin yetersiz olduğunu belirtti.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi işbirliğinde, 11-22 Mayıs 2020 tarihleri arasında Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren 212 işletmeden 152 işletme ile yüz yüze yapılan görüşmenin sonuçları açıklandı.

OSB bünyesindeki tüm sektörlerden işletmelerinin kapsadığı ankette, görüşme yapılan 152 işletmenin yüzde 60,5’i 10 yılın altına faaliyet süresine sahip olduğu, yüzde 77’sinin mikro ve küçük ölçekli, yüzde 17’sinin de orta ölçekli olduğu bildirildi.

Araştırma kapsamında işletmelere pandemi sürecinde üretimlerinin nasıl etkilendiği ve açıklanan istihdam ve finansal tedbirlerden ne düzeyde yararlandıkları soruldu.

İŞLETMELERİN YÜZDE 82,3’Ü PANDEMİ SÜRECİNDEN ETKİLENDİ

Araştırmada görüşülen işletmelerin yüzde 82,3’ünün pandemi sürecinden etkilendiği ortaya çıkarken, İşletmeler üretim kapasitelerini düşürdüğü, yarı zamanlı üretime geçmiş veya üretimlerini durdurdukları, Bu dönemde farklı süreler ile üretimini durduran işletmelerin oranının ise yüzde25,1 olduğu belirtildi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ, BORÇ ERTELEME VE BANKA KREDİ DESTEĞİ

Pandemi döneminde işletmelerin üretimlerini desteklemek için kısa çalışma ödeneği, borç erteleme ve banka kredi desteğinin açıklandığı araştırmada, şu çarpıcı veriler ortaya çıktı:

“Kısa çalışma ödeneğinden işletmelerin yüzde 29’u, 7.697 çalışanın yüzde 23,57’si yaralanmıştır. Kısa çalışma ödeneğine işletmelerin yüzde 53,9’u başvurmuştur. 152 firmada çalışan toplam 7.976 çalışanın yüzde 42’si için başvuru yapılmış (3.347 çalışan), başvuru yapılan çalışanların yüzde 56,17’si (1.880 çalışan) bu destekten yararlanmıştır.

Başvuru yapıp destek alamayan işletmelerin yüzde 85,5’i 450 prim gün koşulunu sağlayamamıştır. Görüşme yapılan işletmelerin yüzde 60,5’inin faaliyet süresinin 10 yıl altında olması, ilimizde küçük ve mikro ölçekli işletmelerin yoğunluğu ve bölgenin özgün sorunları düşünüldüğünde 450 prim gün koşulu Diyarbakır için dezavantaj yaratmıştır.

İŞLETMELERDE BİN 117 KİŞİ ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILDI

İşletmelerde bu dönemde ücretli izne çıkarılan çalışan sayısı 632, ücretsiz izne çıkarılan çalışan sayısı 1.117 kişidir. Bu durum ildeki yüksek işsizlik oranlarının daha fazla artmasına neden olmuştur.

İŞLETMELER CİDDİ FİNANSMAN SORUNU İLE KARŞI KARŞIYA KALDILAR

İşletmelerin yüzde 57,40’ı bu dönemde kira, fatura, vergi, SGK, çalışan maaşı, banka kredi ve borçlarını ödeyemediklerini belirtmiştir. Pandemi öncesi finansa erişimde zorlanan il ve bölge işletmeleri bu dönemde daha ciddi finansal sorunlar karşı karşıya kalmışlardır.

İşletmelerin yüzde 61,2’sinin hali hazırda bankalara kısa, orta ve uzun vadede kredi borçları bulunmaktadır. Açılan kredi desteklerine görüşme yapılan işletmelerin yüzde 57’si başvurmuştur. Başvuru yapmama nedenleri arasında mevcut kredi borçları ve işletmenin sicili önemli bir paya sahiptir. Banka kredi başvurusu yapan işletmelerin de sadece yüzde 51,2’si kredi alabilmiştir.

“İŞLETMELER TEDBİRLERDEN YARARLANMA ORANI DÜŞÜKTÜR”

Genel olarak bakıldığında açıklanan tedbirlerden yararlanma oranları oldukça düşüktür.  İşletmelerin sadece, yüzde 20,30 banka kredi desteğinden, yüzde 18,40’ı SGK ve vergi borcu ötelemeden, yüzde 29’u kısa çalışma ödeneğinden yararlanmıştır”

Sait BAYRAM’ın Haberi

Bu haber 643 kez okundu.
Diyarbakır - 13:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.