11° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

ÖSÖBDER, öğretmenlerin sorunlarına çözüm arıyor!

Diyarbakır - 20 Ekim 2020 08:43 A A

Bir süre önce Diyarbakır’daki özel okullarda çalışan öğretmenlerin sıkıntılarına çözüm bulmak amacıyla kurulan Özel Sektör Öğretmenleri Birlikteliği Derneği (ÖSÖBDER) ziyaretlerine başladı.

Dernek İl Temsilcisi Ezgi Dursun Gülen, Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanlığını ziyaret etti. Başkan Sadrettin Kaya ile görüşen Gülen, özel okullarda çalışan öğretmenlerin durumunu anlattı.

Gelinen noktada öğretmenlerin statü olarak farklılaştırıldığına değinilen ziyarette, Milli Eğitimde kadrolu-sözleşmeli-ücretli ve özel sektörde belirli süreli işçi statüsü ile çalışıldığına vurgu yapıldı.

“YENİ BİR MESLEK YASASI SORUNLARI ÖNEMLİ ORANDA ÇÖZER”

Yine ziyarette, ortak meslek yasasının ama öğretmenlerin imzası ile oluşacak bir meslek yasasının önemli oranda bu sorunları çözebileceği ve bu temelde tüm öğretmenlerin ortak duruşunun önemi üzerinde duruldu.  Özel sektör öğretmenlerinin sorunları ile eğitimsen olarak ilgilendiği ama yeterli olunamadığı vurgulandı.

“AYNI MESLEK VE AYNI İŞE EŞİT HAKLARIN OLUŞTURULMASI TALEBİ İLE YOLA ÇIKTIK”

Gülen, ÖSÖBDER olarak kendilerinin de aynı meslek ve aynı işe eşit hakların oluşturulması talebi ile yola çıktıklarının ifade ederek, “Özel sektör öğretmenlerin özlük haklarının tamamlanmadığı 2007 yılından bu yana yaşanan geriye gidiş pandemi ile ciddi anlamda ağırlaştı. Bu anlamda tüm öğretmen camiasının ortak olarak bu itibarsızlaştırmaya birlikte karşı çıkmak gerekir. Mesleğimizin itibari ve statüsü için tüm öğretmenlerin yan yana duruşu çok önemlidir” diye konuştu.

Sait BAYRAM

Bu haber 951 kez okundu.
Diyarbakır - 08:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.