Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.56
  • DOLAR 6.06

Oturma eylemi yapan ailelerin sayısı 10 oldu

Bağlar - 5 Eylül 2019 22:22 A A

PKK tarafından çocukları kaçırılan aileler, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemine devam ediyor. Eyleme bugün 5 aile daha katıldı.

HDP aracılığıyla çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını belirten aileler, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi başlattı. Oturma eylemi yapan ailelere bugün 5 aile daha katılarak aile sayısı 10 oldu.

Çocuğu dağa kaçırıldığı gerekçesiyle geçtiğimiz hafta HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan Hacire Akar’ın eylemi sonuç vermiş ve oğluna kavuşmuştu.

Cuma gününden bu yana oğulları Süleyman Çetinkaya’dan haber alamayan aile, evlatlarının dağa kaçırıldığını gerekçesiyle HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlatmıştı. Çetinkaya ailesi ile birlikte bugün itibariyle oturma eylemine katılan aile sayısı 10’a ulaştı.

Eyleme yeni katılan ailelerden Meryem Savur ve Sabiha Balta, eylemin yapıldığını haberlerden duyarak geldiklerini aktardılar.

4 YIL ÖNCE KAÇIRILDI

4 yıl önce kandırılarak dağa kaçırıldığı iddia edilen Fırat Savur’un annesi Meryem Savur, “Oğlum Fırat 4 yıl evvel 17 yaşındayken sabah evden çıktı bir daha gelmedi. Burada eylem yapanları gördüm ben de oğlum için geldim. Belki beni duyup yardım ederler umuduyla buradayım. Kendi ismimi bile yazmayı bilmiyorum, nereye gideceğimi ve ne yapacağımı bilmiyorum. Babası da vefat etmiş. 3 çocuğum vardı. Birini götürdüler.” dedi.

OĞLUM ŞUAN 25 YAŞINDA

Arafat Balta’nın annesi Sabiha Balta da oğlunun 20 yaşındayken kaçırıldığını şu anda 25 yaşında olduğunu aktardı. Kaçırılan oğluyla beraber 6 erkek 3 kız çocuğu annesi olduğunu belirten Balta, “Oğlum kaçırıldığında 20 yaşında idi. Askere gideceği vakit kaçırıldı. Bugüne kadar sabretmiştim artık sabrın yeri kalmadı. Sanki ben adam öldürmüşüm ya da nikâhlı bir kadını götürmüşüm muamelesini gördüm. Hem çocuğumu götürmüşler hem düşmanlık yapıyorlar. Çocuğum götürüldükten bu yana benimle konuşmamış, hiçbir haber alamamışım. Dicle’ye bağılı Kurşunlu (Pirajman) köyünde bir defa oğlumu gördüm. Onunla görüşmek istedim üç defa kafama silah dayadılar. Bırakmadılar oğlumu göreyim, istiyordum ki konuşayım bırakmadılar.” ifadelerini kullandı. Kaynak: İLKHA

Bu haber 646 kez okundu.
Bağlar - 22:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.