33° Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.50
  • DOLAR 5.74

Özel Bağlar Hastanesinden ‘Eğitim Günleri’ semineri

Bağlar - 14 Mart 2019 15:31 A A

Özel Bağlar Hastanesi sağlık alanına katkılarını, tıpta “Eğitim Günleri” seminerleri ile sürdürüyor.

Özel Bağlar Hastanesi “Eğitim Günleri” adı altında, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon branşında, hekim ve yardımcı sağlık personeline yönelik, bilimsel aktivitelere sponsor olma konulu bir seminer düzenledi. İlk toplantısı 9 Mart 2019’da yapılan seminere çok sayıda sağlıkçı katıldı.

ÖBH, FTR uzman doktorları Serdıl Büyükkaya Yüzer ve Burhan Baykara’nın öncülüğünde Diyarbakır Novotel’de yapılan toplantıda “Beynin fonksiyonel değerlendirmesi ve Serebral Palsi’de erken tanı’’ konusu işlendi.

SEREBRAL PALSİ’DE ERKEN TANI…

Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi Koru Hastanesinden FTR uzmanı Prof. Dr. Kıymet İkbal Karadavut, yeni doğan döneminden ilk 5 aya kadar yapılan hareket gözlemleri ile Serebral Palsi’nin erken dönem öngörülüp, erken rehabilitasyon ile daha etkin tedavi edilme yöntemleri üzerine sağlıkçılara bilgi verdi.

SEREBRAL PALSİ’DE  MULTİDİSİPLİNER YAKLAŞIM…

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman doktorlarını, çocuk nöroloji uzmanları ve çocuk hekimlerinin yanı sıra yoğun bir fizyoterapist katılımı ile gerçekleşen toplantıda erken tanı ve tedavi de multidisipliner bir yaklaşım sergilenerek, riskli bebeklerin göz ve işitme değerlendirmesi yapıldı. Ayrıca FTR uzman hekimlerince de muayeneleri ve gerekli halde hemen rehabilitasyon sürecine başlamasının önemine vurgu yapıldı. İlk 2 hafta, 3 yılın SP rehabilitasyonunda altın dönem olduğunu vurgulayan hekimler, bu dönemin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini ve erken tanının fark yarattığını belirttiler.

Bu haber 503 kez okundu.
Bağlar - 15:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.