24° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Özel tedaviye’ bir doğrulama, bir yalanlama

Diyarbakır - 5 Mayıs 2021 16:41 A A

DEVA Partisi, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi Başhekimi Sedat Özkul’un bir yoğun bakım ünitesini koronavirüs tedavisi gören kardeşine tahsis ettiğini doğruladıklarını açıkladı. Hastane yetkilileri, iddiayı reddetti.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Diyarbakır İl Başkanlığı, Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi Başhekimi Sedat Özkul’un hastanenin bir yoğun bakım ünitesini kardeşine ayırdığı ve o kata başka hasta almadığı ve girişleri kontrole bağladığı yönündeki iddialara ilişkin yaptığı araştırmayı açıkladı.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan DEVA Diyarbakır İl Başkanlığı, “Selahaddini Eyyubi Devlet hastanesinde başhekim olarak görev yapan Uzman Doktor Sedat Özkul’un yöneticisi olduğu hastanenin Covid-19 yoğun bakımı olarak kullanılan 4. Katta bulunan, 5 yataklı bölümünün 10 gündür Covid hastası olan öz kardeşine tahsis ettiğine dair iddialar bulunmaktadır.” hatırlatması yaptı.

İddialara ilişkin hastane ve Sağlık Bakanlığı tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığı ifade edilen açıklamada, “İlgili haberler üzerine yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde iş bu iddiaların gerçekliğine dair bazı bilgilere/tanıklıklara tarafımızca da ulaşılmıştır. Başhekimin kardeşinin yoğun bakımda tedaviye alındığı tarihten bu yana başhemşire ve diğer çalışanlara 4. katta bulunan yoğun bakım ünitesine başka hasta alınmaması yönünden talimatların verildiği, bu durumun fiilen halen devam etmekte olduğu belirtilmektedir.” denildi.

‘İDARİ SORUŞTURMA AÇILMASINI BEKLİYORUZ’

Olayın akıllara durgunluk verdiği belirtilen açıklamada, “Ülke genelinde ve özelde Diyarbakır’da pandemi koşullarının pik yaptığı bir dönemde bu kadar yoğun bakım ünitesi ihtiyacı varken bir başhekimin kendi hastanesinde kardeşi için tabiri caiz ise yoğun bakımı kapatması  akıllara durgunluk verici olmakla beraber halk sağlığı ve sağlık hakkı açısında da kabul edilmezdir. Yaşanılan bu durum izaha muhtaçtır. Hastane kayıtları incelendiğinde ve hastane çalışanlara sorulduğunda bu durum açık bir şekilde açıklığa kavuşacaktır. Bundan dolayı Diyarbakır İl Başkanlığı olarak halk sağlığını ciddi tehdit eden bu uygulamanın sorumluları hakkında ivedilikle açıklama yapılmasını, sağlık hakkının ciddi bir şekilde ihlal edildiği fiili durum hakkında idari soruşturmanın açılmasını bekliyor, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

‘SADECE 2 HASTAMIZ VAR’

Ulaştığımız hastane yetkilileri ise iddiaların gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. Bir hastane yetkilisi, “Bizim hastanemizde şu anda yoğum bakım ünitesinde Sedat Bey’in kardeşiyle birlikte 2 koronavirüs hastası bulunmaktadır. Hastalar ayrı ayrı katlarda tedavi görüyor. Bu yoğun bakım üniteleri özel olarak tahsis edilmedi. Hasta sayısının az olmasından dolayı hastalar ayrı ayrı tedavi görülüyor. Yani hasta sayısının az olmasının getirdiği bir sonuçtur, özel bir tahsis değildir.” diye konuştu.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 494 kez okundu.
Diyarbakır - 16:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.