Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Pandemi hem sağlığı hem de ekonomiyi bitirdi!

Diyarbakır - 18 Kasım 2020 10:29 A A

Mart ayından bu yana Türkiye’de ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs salgını hem sağlığı hem de sonrasında alınan tedbirler nedeniyle ekonomiyi bitirme aşamasına getirdi.

10 binlere varan işyerinin kapatıldığı ve yüzbinlerce insanın da işsizler ordusuna katıldığı Bölge ve Diyarbakır’da, yeniden tırmanışa geçen virüsün yeni ölümlere ve ekonomik kayıplara yol açacağa benziyor.

Hükümetin koronavirüs salgınına yönelik alacağı tedbirlerin ekonomiye yansımasını önlemek amacıyla iyi niyet adımlarını atması için çağrıda bulunan Diyarbakır’daki ekonomi patronları, aksi taktirde kapanan on bin işletmelere bir on bin daha ekleneceğini, ayrıca varolan işsizlik sayısının da artacağını sürekli yeniliyor.

Elbetteki sağlık önemli, can kayıpları içimizi acıtıyor.

Yeni ölümlerin yaşanmaması adına hükümetin ve bakanlığın atacağı adımları önemsiyoruz. Lakin ekonomik anlamda da sıkıntılı günler yaşayan başta işverenler olmak üzere işçilere de desteklerin artmasını bekliyorlar.

Bugüne kadar Hükümet tarafından virüs salgını için alınan tedbirler kapsamında getirilen şartlar nedeniyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanma oranı yüzde 21 gibi düşük seviyelerde olması ‘görünen köy’ misali karşımızda duruyor.

Yine sağlanan teşviklerden ya da desteklerden yararlanma oranının ise yüzde 30’ların altına olduğu da bilinen bir gerçek.

Pandeminden etkilenen sanayicilerin oranı hiç de küçümsenmeyecek bir seviyede bulunuyor.

Ne kadar mı?

Yüzde 90-93 arası…

Bu sayısal verilen pandemi sonrası sanayi çevresinin işletmeler üzerinde yaptığı araştırma sonrası ortaya çıkan gerçek verilerin olduğunu da unutmamak lazım.

Ayrıca ihracat rakamlarına da bakıldığında pandemi sürecinin ekonomi üzerindeki olumsuz etkisi de öğrenilmiş oluyor.

Diyarbakır’ın pandemi süreci öncesi Irak’ın Kürt bölgesine ihracatı yüzde 65’lerde iken bugün yüzde 20’lere kadar düşmüş olması sanırım virüsün etkilerini de ortaya çıkarmış oluyor.

Evet, böyle bir daralma noktasında yeni iş alanları açılamayacağı için sosyal yardım ve sosyal politikaya ihtiyaç olduğu aşikardır.

Anlayacağınız, pandemi hem sağlığımızı hem de ekonomimizi bitirdi, bitiriyor.

İki temennim olacak,

Birincisi yeni canların virüse kurban edilmemesi,

İkincisi de, Hükümetin ekonomiye yönelik iyi adımların atması…

Bu haber 359 kez okundu.
Diyarbakır - 10:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.