Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Pandemi süreci 113 yıllık lezzete engel olmadı!

Diyarbakır - 29 Ağustos 2020 21:21 A A

1907 yılında ilk burma kadayıfı üreten Hacı Levent, pandemi sürecine inat hem istihdam etmeyi sürdürüyor, hem de Diyarbakırlıların damak tadına uygun tatlı üretiyor. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde 1,5 yıl önce kurduğu 4 bin metrekarelik fabrikada tatlı üretmeye başlayan Hacı Levent, yüzlerce işsiz gence ekmek kapısı olmaya devam ediyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bereketli topraklarında yetişen buğdaylardan öğütülen unların harmanlanarak bir araya gelmesiyle oluşan hamurun serüveni, yüzyıldır karşı konulmaz bir lezzete dönüşmeye devam ediyor. Diyarbakır’da 1900’lü yıllardan bu yana kadayıf üreten Hacı Levent ailesi, Pandemi sürecine rağmen kentin geleneksel damak tadını başta Diyarbakır olmak üzere Türkiye’nin her yerine buluşturuyor.

Mart ayında görülen koranavirüs salgınına rağmen bir yandan tatlı üretimine devam eden Hacı Levent Ailesi, diğer yandan da yüzlerce insanı istihdam ediyor. Yaklaşık 1,5 yıl önce Organize Sanayi Bölgesi’nde açtığı 4 bin metrekarelik kullanım alanı bulunan fabrika ile üretimini sürdüren Hacı Levent, 200’e yakın kişiyi de istihdam ediyor.

DİYARBAKIR’DA 6 ŞUBESİ BULUNUYOR

Kayapınar ilçesinde Dicle Kent, Metropol ve 75. Caddesi (Mahabad), Bağlar Bağcılar Havaalanı yolu üzeri, Yenişehir ilçesinde Çamlıca Durağı (Büyükşehir Belediyesi karşısı) ve ilk üretim yaptığı Sur ilçesindeki Saraykapı’da olmak üzere 6 Şubesi bulunan Hacı levent, pandemi sürecine Diyarbakırlılara tatlı hizmeti vermeyi sürdürüyor.

5 KUŞAKTAN BU YANA KADAYIF ÜRETİYORLAR

Aile temsilcisi Murat Altunhan, 5 kuşaktır kadayıf üretimi yaptıklarını söyledi. Büyük emekle günde ortalama yüzlerce kilogram kadayıf, baklava gibi tatlılar üreten işletme sahibi Murat Altunhan, ”Özel olarak ürettiğimiz kadayıfın lezzeti kimsede yok” dedi.

BÖYLE BİR LEZZET YOK!

Isıtılmış, dönen silindirlerin üzerine akıtılan ve 1-2 dakika içinde yarı halde pişen hamur, daha sonra ustaların el kıvraklıgıyla zarif bir şekilde eşit olarak kesiliyor. Kesilen tel kadayıfın içine çeşidine göre kaymak, ceviz, fıstık veya peynir konulup yan yan burularak kalınca bir tabaka tereyağ sürülmüş tepsiye özenle yerleştiriliyor. Hazırlanan tepsilerdeki kadayıfın üzerine sıvı yağ gezdirildikten sonra büyükçe ocaklarda pişiriliyor.

Sait BAYRAM’ın Haberi

Bu haber 500 kez okundu.
Diyarbakır - 21:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.