36° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Pandemi sürecinin hizmet şampiyonu Bağlar Belediyesi

Bağlar - 9 Ağustos 2020 13:09 A A

Bağlar Belediyesi, Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) sürecinde şu ana kadar şehir içinde 84 kilometrelik alanda asfaltlama yaparken, kırsal yerleşim yerlerine 43 kilometre yeni yol kazandırdı. Bu süreçte vatandaşlara yönelik gerçekleştirdiği ziyaretlerle dikkat çeken Başkan Hüseyin Beyoğlu,50 bin vatandaş ile temas kurup ihtiyaç sahibi 6 bin aileye gıda ve sosyal destek ulaştırdı.

AK Partili Diyarbakır merkez Bağlar İlçe Belediyesi, tüm dünyayı etkisi altına alan ve Mart ayından itibaren Türkiye’de de kendini gösteren çağın en büyük hastalığı Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede aldığı tedbirlerle  dikkat çekerken, zorlu koşullara rağmen belediyenin diğer hizmetlerini ve yatırımlarını da aksatmayarak öne çıktı.

Kurmuş olduğu asfalt plenti ve taş kırma eleme tesisi ile Karacadağ eteklerinden çıkan bazalt taşından ürettiği asfalt ile uzun yıllardır hizmete hasret kalan yerleşim yerlerini asfaltlayan Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, bu süreçte 84 kilometreye karşılık gelen 60 bin ton asfaltlama çalışması gerçekleştirdi. Birçok mahalle ilk kez bu hizmete kavuşurken, buralarda kaldırım yenileme ve parke taşı döşeme hizmetleri de yapılarak modern görüntülere kavuşturuldu.

KIRSAL YERLEŞİM YERLERİNE 43 KİLOMETRE YENİ YOL

Bağlar’a bağlı 48 mahallenin 37’si kırsal bölgelerde bulunuyor. Bu yerleşim yerlerinin yolları yenilenip genişletilirken, birçok yerde yeni yollar yapılarak toplam 43 kilometrelik yol hizmeti kazandırıldı.

İLÇEYE YENİ NEFES ALANLARI KAZANDIRILIYOR

Yeşil alan çalışmalarını da sürdüren Bağlar Belediyesi, pandemi sürecinde 2 yeni park kazandırdı. Çok amaçlı bir parkın inşasına ise devam ediliyor. Geçen yıl startı verilen kent içi tarım uygulamaları projesinde meyve ve sebze hasadı aşamasına gelindi.

6 BİN İHTİYAÇ SAHİBİNE GIDA DESTEĞİ

Bağlar Belediyesi, pandemi sürecinde aralarında yaşlı, hasta ve engelli vatandaşların da bulunduğu ihtiyaç sahibi 6 bin aileye gıda ve sosyal yardım desteği sağladı. Pandemi sürecinde mahalle, esnaf ve ev ziyaretleriyle 50 bin vatandaş ile temas kuran Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ziyaretler sırasında tespit ettiği vatandaşların sorunlarını çözerek çeşitli konulardaki mağduriyetlerini de giderdi.

KOVİD-19 İLE MÜCADELE İÇİN ÖZEL EKİPLER

Bağlar Belediyesi, Mart ayında ülkemizde  görülmeye başlayan Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele etmek için Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesine özel ekipler kurdu. Başkan Beyoğlu’nun talimatı ile 45 uzman personelden oluşan 3 ekip ilçe genelinde düzenli olarak dezenfekte çalışmaları gerçekleştirdi.

28 AÇIK ALAN SOSYAL MESAFELİ CUMA NAMAZLARINA HAZIRLANDI

Pandemi nedeniyle camilerin kapalı olduğu dönemde ilçe genelindeki 70 ve talep üzerine ilçe dışında yer alan 10 olmak üzere 80 camiyi dezenfekte eden ekipler, Cuma namazlarının yeniden başlandığı dönemde de bu hizmetleri sürdürdü. 28 açık alan Cuma namazları için temizlenip düzenli olarak dezenfekte edilerek vatandaşların hizmetine sunuldu.

İLÇEDEKİ KURUMLAR VE ALIŞ VERİŞ NOKTALARINA DEZENFEKTE

Pandemi döneminde 100 eczane, 33 sağlık kuruluşu olmak üzere ilçe genelindeki kamu binalarını, güvenlik güçlerine ait noktaları dezenfekte eden ekipler, ayrıca banka ATM’lerini, cadde ve sokakları, vatandaşların günlük ihtiyaçlarını karşıladığı alış veriş noktalarını ve semt pazarlarını steril hale getirmesiyle dikkat çekti.

GIDA DENETİMLERİ SIKI HALE GETİRİLDİ

Kurban Bayramında kurban satışı ve kesimi yapılan noktaları hijyen hale getiren ekipler, pandemi nedeniyle önemi artan çöp konteynerlerini yenileyip tamir ve dezenfekte etti. Zabıta, Sağlık İşleri ve Ruhsat Denetim Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği kontrol ve denetimlerle gıda sağlığının korunması sağlanırken, bu süreçte toplum sağlığını hiçe sayan işletmeler hakkında yasal işlem uygulandı.

AÇIK ALANDA NİKAH İŞLEMLERİ İMKANI

Yeni evlenen çiftlerin nikah işlemlerini kolaylaştırmak için bir ilke imza atıldı. Başkan Beyoğlu’nun talimatı ile belediyeye ait ek hizmet binasının bahçesi düzenlenip düzenli olarak dezenfekte edilerek nikah işlemleri açık alanda yapılmaya başlandı. Sosyal mesafe, temizlik ve maske kuralları uygulanarak gerçekleşen mini düğün töreni şeklindeki nikah işlemleriyle yeni evlenen çiftlere güzel anlar yaşatıldı.

VATANDAŞA 500 BİN ÜCRETSİZ MASKE

Bağlar Belediyesi, kendi imkanlarıyla pandemi sürecinde şu ana kadar vatandaşlara 500 bin ücretsiz maske dağıtımı gerçekleştirdi. Semt pazarları ve alış veriş noktalarında 250 bin ücretsiz eldiven dağıtan belediye ekipleri, pandemi nedeniyle karantinaya alınan bölgelerde de dezenfekte ve çevre koruma çalışmaları gerçekleştirerek dikkatleri üzerine çekti.

BEYOĞLU:”PANDEMİ SÜRECİNİ HİZMETE ENGEL OLARAK GÖRMÜYORUZ’’

Pandemi sürecinde iki aşamalı plan yaptıklarını belirten Başkan Hüseyin Beyoğlu, bir yandan Kovid-19 ile mücadele ederken diğer yandan yıllardır çözüm bekleyen sorunlarla ilgili çalışmaları hayata geçirdiklerini söyledi.

Beyoğlu, “Ülkemiz cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 2023 hedeflerine yürürken bizler de uzun yıllardır ihmal edilmiş hizmetten mahrum bırakılmış olan Bağlarımızı bu hedefe ulaştırmaya çalışıyoruz. Pandemi sürecinde salgın ile mücadele etmek için  halkımıza imkanlarımız dahilinde gerekli hizmetleri sunduk ve sunmaya da devam ediyoruz. Pandemi hizmete engel değil dedik. Bu doğrultuda ilçe merkezinde ve kırsal bölgelerde 20-25 yıldır hizmet alamayan vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştıracak hizmetler kazandırdık. Sayın Cumhurbaşkanımızın gönül seferberliği çağrısını emir ve talimat olarak kabul edip ilk günkü aşk ve heyecanla aziz hemşehrilerimizle bir araya gelerek ihtiyaç sahiplerine destek sağladık. Milletimiz kendisi gibi olanı, kendisine kucak açanı ve kapısına gelerek derdi ile dertleneni bağrına basıyor. Bu konuda milletimize şükran borçluyuz. Bağlar’da sosyal, hizmet ve gönül belediyeciliği seferberliğini yüksek azim ve inançla sürdüreceğiz.” dedi.

Kaynak: Bağlar Belediyesi Basın Bürosu

Bu haber 499 kez okundu.
Bağlar - 13:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.