28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Pandemiye inat, Diyarbakır OSB’de üretimde artış!

Diyarbakır - 10 Aralık 2020 16:15 A A

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, pandemi sürecine rağmen Organize Sanayi Bölgesi’nde üretimde artışın yaşandığını ifade ederek, OSB’de pandemiye rağmen üretime hız verildiği ve geçen yılki rakamların üstüne çıkıldığını söyledi.

Fidan yaptığı yazılı açıklamada, Koronavirüs (Covid-19) salgınının başladığı Mart ayı sonrası, ülke genelinde alınan önlem ve tedbirler nedeniyle Diyarbakır OSB’deki fabrikalar tam olmasa da üretime yavaşlamaya gidildiğini hatırlatarak, “Hükümetimizin ve kolluk görevlilerimizin aldığı kararlar doğrultusunda bir çok fabrikada dönüşümlü çalışmalar başlatılmıştı. Ancak ilk andaki korkunun atlatılmasının ardından özellikle Temmuz ayından sonra Diyarbakır OSB’de faaliyet yürüten fabrikalarımızda, üretim artışı başladı. Dönüşümlü çalışan personellerin tamamı işlerinin başına geldi ve fabrikalarda üretim kapasitesi yükseldi. İhracatçılar Meclisi’nin yayınladığı ilk 11 aylık ihracat rakamları da söylediklerimizi doğruluyor. Hata bazı sektörlerde geçen yıla oranla daha fazla üretim yapılmış ve daha fazla ihracat yapılmış” diye konuştu.  

MADEN SEKTÖRÜNDE BU YIL 40 MİLYON 332 BİN DOLARLIK İHRACAAT GERÇEKLEŞTİRİLDİ

OSB’de pandemiye rağmen üretime hız verilmiş ve geçen yılki rakamların üstüne çıkıldığını öne süren Başkan Fidan, şöyle dedi:

“OSB’de 30 Kasım tarihi itibariyle en fazla ihraç edilen ürünlerin başında madencilik geliyor. Maden sektöründe geçen yıl 42 milyon 602 bin dolarlık bir ihracat gerçekleştirilirken bu yıl 40 milyon 332 bin dolarlık bir ihracat yapılmış. Bu sektörde her ne kadar düşüş görülse bile pandemi sürecinde özellikle Temmuz ayı sonrası sanayicilerimizin azimli çalışmaları sonucu elde edilmiş büyük bir başarı olarak kabul edilmelidir.

HUBUBAT, BAKLİYAT VE YAĞLI TOHUMLARDA 21 MİLYON 618 BİN DOLARLIK İHRACAAT

Örneğin Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar ile mamulleri ihracatında geçen yıl düşünün pandemi yoktu, buna rağmen 21 milyon 618 bin dolarlık bir ihracat gerçekleştirilirken, bu yıl pandemiye ve yaşanan olumsuzluklara rağmen 24 milyon 838 bin dolarlık bir ihracat yapılmış. Bu sektördeki sanayicilerimizi ayrıca kutluyorum.  Bazı sektörlerde düşük miktarlarda Bunun dışında Demir, çelik, hazır giyim ve konfeksiyon, mobilya kağıt ve orman ürünleri, tekstil ile kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatında da yine geçen yıla oranla büyük artışlar elde edilmiştir.

“PANDEMİNDEN KAYNAKLI OLUMSUZ KOŞULLARDA YAPILAN ÜRETİMLE BU RAKAMLARA ULAŞMAK SANAYİ ALANINDA BÜYÜK BAŞARIDIR”

İhracatçılar Meclisi rakamlarına göre 2019 yılı 11 aylık süre içerisinde Diyarbakır’dan 150 milyon 966 bin dolarlık ihracat yapılırken, bu yılın ilk 11 ayında ise 139 milyon 659 bin dolarlık ihracat yapılmış. Geçen yıla oranla her ne kadar rakam biraz az olsa da dünya genelinde yaşanan pandemiden kaynaklı olumsuz koşullarda yapılan üretimle bu rakamlara ulaşmak sanayi alanında büyük bir başarıdır”

Bu haber 543 kez okundu.
Diyarbakır - 16:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.