Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Parlak: ‘Biden’in açıklaması tarihle bağdaşmıyor’

Diyarbakır - 25 Nisan 2021 14:42 A A

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Alaattin Parlak, ABD Başkanı Joe Biden’in 1915 olayları için “soykırım” ifadesini kullanmasını tarihi gerçeklikle bağdaşmayan politik bir açıklamada olduğunu söyledi.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Alaattin Parlak, ABD Başkanı Joe Biden’in 1915 olayları için “soykırım” ifadesini kullanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Parlak, “ABD Başkanı Joe Biden 1915 olaylarıyla ilgili talihsiz bir açıklama yapmış, tarihi gerçeklikle bağdaşmayan politik bir açıklamada bulunarak sözde soykırım iddialarını kabul etmiştir.” dedi.

Açıklamasında yaşanan olayların Türkiye’nin aleyhine kullanıldığını belirten Parlak, “I. Dünya Savaşı esnasında çok boyutlu nedenler neticesinde Ermenilere uygulanan ‘Sevk ve İskân’ kararı yıllardır Türkiye karşıtı devletler tarafından sözde soykırım olarak tanımlanmakta ve Türkiye aleyhinde diplomasi aracı olarak kullanılmaktadır. Yaklaşık yüz yıldır diasporanın hezeyanlarını mutlak hakikat gören bazı devletler, hem Türkiye Cumhuriyeti’ni hem de söz konusu dönemde Osmanlı coğrafyasında yaşayan Müslümanları mahkûm etmeyi hedeflemektedirler. Tarihçilerden ziyade siyasilerin ve parlamentoların gündeminde olan sözde Soykırım iddiaları hukuki dayanaktan yoksun, bilimsel kanıtlardan uzaktır. Dünyayı beşten küçük görenlerin oluşturmuş olduğu soykırım sektörü her 24 Nisan’da planlı bir şekilde harekete geçmektedir.” ifadelerini kullandı.

‘DOĞU VE GÜNEYDOĞUDA KAOS OLUŞTURMUŞLARDIR’

Büyük güçlerin Osmanlı İmparatorluğunu yıkmayı hedeflediklerini dile getiren Parlak, “19. Yüzyıldan itibaren Osmanlı İmparatorluğu’nu yıkmayı hedefleyen büyük güçler, binlerce yıldır bir arada huzur içerisinde yaşamış kadim halkları birbirine düşürmüş, Osmanlı coğrafyasında Ermeni Taşnak çetelerini kullanarak Doğu ve Güneydoğu’da kaos oluşturmuşlardır. 1 Kasım 1895’de Taşnak çeteler Diyarbakır’da sekiz camiye eş zamanlı saldırı düzenlemiş ve o gün Diyarbakır’da binlerce Müslüman hayatını kaybetmiş, binden fazla dükkân, atölye ve imalathane tahrip edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu on farklı cephede beka mücadelesi verirken, Ermeni terör çeteleri Diyarbakır’da konuşlanmış, binin üzerinde çete mensubu Diyarbakır’da ve tüm bölgede binlerce yıldır süregelen huzuru bozmuştur. Çeteler Diyarbakır’da Erzurum’da, Bitlis’te, Van’da on binlerce masum insanı öldürmüş, tarihte az rastlanır bir vahşete imza atmışlardır.” diye konuştu.

‘BİDEN YALANA ORTAK OLMUŞTUR’

“Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası platformlarda birçok kez dile getirdiği, tarihçilerden, siyaset bilimcilerden ve hukukçulardan oluşan bir komisyon kurma teklifine, sözde soykırım yalanını her yıl gündeme getirenler sessiz kalmış, arşivlerden korkmuş, tarihi gerçeklerden kaçmışlardır.” diyen Parlak, “ABD Başkanı Joe Biden, Ermeni diasporasına boyun eğerek sözde soykırım yalanına ortak olmuştur.” sözlerini kullandı.

ABD’nin Hiroşima’ya attığı atom bombası sonucu yüzbinlerce insanın öldüğüne işaret eden Parlak, “Milyonlarca yerliyi acımasızca katleden, Hiroşima’da yüz binlerce insanı atom bombasıyla yok eden, on binlerce Iraklı Müslümanı öldüren, kendi ülkesindeki insanları bile nefessiz bırakan, tarihi, soykırıma eş olan ABD, ülkemizi suçlayacak en son ülke bile değildir.  Amerika, Fransa gibi kimi Avrupa ülkelerinin soykırım yalanının ardına sığınmalarını anlamak zor değil. Batının küresel oyunlarına karşı meydan okuyan ve İslam Medeniyeti’nin son kalesi olan Türkiye’nin takip ettiği başarılı dış politika, küresel güçleri rahatsız etmekte, sözde soykırım gibi gayri insani bir ithamla uluslar arası arenada yıpratılmak istenmektedir. Bu tavır ve yaklaşım sonuç vermeyecektir. Tarih boyunca soykırıma uğrayanları himaye eden, dünya mazlumlarının sığınağı olan ülkemize yönelik ABD Başkanı tarafından yöneltilen bu mesnetsiz söylemi kabul etmiyor, şiddetle reddediyoruz.” şeklinde konuştu.

HDP’YE ‘YÜZLEŞME’ TEPKİSİ

HDP’nin “Ermeni soykırımı utancıyla yüzleşin” açıklamasına tepki gösteren Parlak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İslam toplumunun ve ülkemizin saygın parçası olan Kürtler adına siyaset yaptığını iddia eden, HDP’nin  ‘Ermeni soykırım utancıyla yüzleşin’  açıklaması Taşnak partilerine rahmet okutmuştur. Binlerce Kürt çocuğunu kaçırıp, anasından, inancından koparan, aylardır HDP’nin kapısının önünde bulunan annelerle yüzleşmekten kaçan siyasi anlayış, başta Kürtler olmak üzere bu topluma ve topraklara ne kadar yabancı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, her geçen gün dünya siyasetinde söz sahibi olan ülkemizi bu söylemlerle zayıflatamayacaklardır. Politik hesaplarla tarihe müdahale edenler, binlerce yıldır huzur içinde yaşayan kadim milletleri ayıramayacaklardır. Masa başı planlarla ve hukuksuz söylemlerle ülkemizin hedeflerine yürümesine asla engel olmayacaklardır”

Bu haber 634 kez okundu.
Diyarbakır - 14:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.