29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Peygamberler kenti definecilerin hedefi oldu

Diyarbakır - 28 Kasım 2019 10:14 A A

Peygamberlerin kabrinin bulunduğu Diyarbakır’ın Eğil ilçesindeki tarihi yerler, ‘define arama’ nedeniyle köstebek yuvasına dönüştürüldü.

Huri, Mitanni, Urartu, Asur, Med, Pers, Roma İmparatorluğu gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve 3 peygamberin kabrinin bulunduğu Diyarbakır’ın Eğil ilçesi, definecilerin hedefi haline geldi. Peygamber kabir ve türbelerinin yanı sıra kral mezarları ve o dönemin izlerini taşıyan eserlere ev sahipliği yapan ilçedeki tarihi yerlere define avcıları tarafından zarar verilmeye başlandı.

DEFİNECİLERİN İLGİSİ DAHA FAZLA

İlçeye 16 kilometre uzaklıkta bulunan Konak Mahallesi’ndeki tarihi kaya yerleşim alanları aynı zamanda ilgisizlikle karşı karşıya. Tarihi yerleşim yerinde hem Asurlular hem de Romalılara ait kalıntılar mevcut. Ancak, geniş bir alanı kapsayan tarihi yerleşim yerinin birçok kısmı ise kaymadan kaynaklı toprak altında kalmış durumda. İlçedeki bir çok tarihi yerde kazı yapan definecilerin hedefi ise mahallede toprak üstünde kalan ve  kaya içerisine yapılmış yerleşim yerleri. Definecilerin birçok yerde yaptığı kazı sonucu yerleşim yerinin etrafı ve içi köstebek yuvasına dönüşmüş durumda. Mahalleliler ise bu yerleşim yerlerini de besledikleri küçükbaş hayvanlarının barınak yeri olarak kullanıyor. Bundan kaynaklı tarihi yerleşim yerinin içi hayvan gübresinden geçilmiyor.

MAHALLENİN TARİHİ ESKİ

Mahalle isminin hikayesi ise mahalledeki yaşlıların anlatımına göre, Eğil Beylerinden Mehmet Bey’in (Mehmet Yılmaz) başta avlanmak amacıyla ama daha sonrasında ise yaz aylarında da kullanmak amacıyla yaptırdığı iki katlı konaktan geldiği belirtiliyor. Kilise kalıntılarının olması ve 9 adet ev tipi mağara (nevsan) olmasından kaynaklı mahallenin çok eski bir yerleşim olduğunu gösterdiği ifade ediliyor.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 1798 kez okundu.
Diyarbakır - 10:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.