29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Peynirciler Çarşısı esnafı kepenk indirdi

Diyarbakır - 5 Ekim 2020 14:53 A A

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 1994’te 84 işyeri ile açılışı yapılan Peynirciler Çarşısı’nda son 5 yılda 58 işyeri kapandı. Çarşıda 84 dükkândan sadece 26’sı kaldı.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) verilerine göre, 2019’un ilk 6 ayında kentte 912 işyeri, sonraki süreçten günümüze kadar 890 işyeri daha kepenk kapattı. Kepenk kapatılan yerlerin başında ise, tarihi Sur ilçesindeki Peynirciler Çarşısı geliyor. Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde 1994’ta 84 işyeri ile açılan Peynirciler Çarşısı esnafı, son 5 yılda üst üste yaşanan olaylar nedeniyle kepenk indirdi. 5 yıllık sürede, 58 esnaf iflas ederek kepenk indir. Esnafların bir kısmı, Sur’daki çatışmalar,  bir kısmı, döviz kurunun yükselmesiyle, bir kısmı da devam eden koronavirüs salgını nedeniyle işyerini kapatmak zorunda kalmasıyla Çarşı’daki işyeri sayısı 26’ya düştü.

 ‘ÇARŞININ TADI KALMADI’

Çarşıda 20 yıldır esnaflık yapan Lokman Yaşar, 2015 yılında başlayan çatışmalı süreçle başlayan kepenk kapatmanın ekonomik krizle birlikte arttığını aktardı. Uzun zamandır aynı fiyatta olmasına rağmen peynire rehavetin eskiye oranla daha az olduğuna dikkati çeken Yaşar, “Peynirler Silvan, Çınar ve Ergani köylerinde getiriliyor. Peynir fiyatları 20 ila 35 TL arasında değişiyor. Buradaki peynirleri tüm ülkeye gönderiyoruz. Ürünlerimiz doğal ve güzel” dedi.  

 Çarşı esnaflarından Besri Yeniş ise, işlerindeki düşüşten dert yanarak, “Peynirciler Çarşısı’nın tadı kalmadı” dedi. Geçimlerini sağlamak için bu işi sürdürdüğünü aktaran Yeniş, “Her yerde peynir satılıyor ama buradaki peynirin kalitesi bambaşka. Buradaki peynirler fabrika ürünü değil. Bu dönemde gelen insanlar bir ya da 2 kilo alıp gidiyor. Eski dönemlerde saat 01.00 ya da 02.00’ye kadar peynir satmaktan duramazdık. Ama şimdi 2 saatte bir ya da 2 müşteri geliyor. İşler artık bitti” diye konuştu. Çarşının bakımsızlığından da şikâyetçi olan Yeniş, çarşı tavanlarının onarılması için çağrıda bulundu.  

PANDEMİNİN ETKİSİ  

Pandemi süreciyle birlikte işlerinin tamamen durma noktasına geldiğini dile getiren esnaf Lokman Aydar da, yeninden canlanması için çarşının onarılması gerektiğine vurgu yaptı. Daha önce verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyleyen Aydar, “Dükkânlar kuş yuvası gibi duruyor. Olaylarla beraber esnaflar 6 ay dükkân açmadı, yine yaklaşık bir yıl insanlar çarşıya gelmedi. Ne esnafın zararı giderildi ne de herhangi bir destek oldu. Pandemiyle de işler durdu. Alım gücü düştü. Eskiden 100 TL’ye 5 kilo peynir alan yurttaş şimdi aynı paraya ancak 3 kilo alabiliyor. Her gün her saat zam oluyor” diye konuştu. 

Bu haber 637 kez okundu.
Diyarbakır - 14:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.