10° Kapalı
  • EURO 7.30
  • DOLAR 6.74

PTT’lerdeki kalabalık koronavirüs endişeyle vatandaşı tedirgin ediyor

Bağlar - 19 Mart 2020 14:55 A A

Dünyada koronavirüs salgının yayılmasıyla Türkiye’de de bir bir alınması gereken önlem ve tedbirler açıklandı. Ancak Diyarbakır’da Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) şubelerinde ortaya çıkan görüntüler tedirgin etti.

Haber-Sen Diyarbakır Şube Sekreteri Yılmaz Tekin, alınan önlemlerin yetersiz olduğunu belirterek, yaptıkları görüşmelerden kendine ise henüz dönüş yapılmadığını söyledi. Tekin, PTT’de oluşan kalabalık için “Hem bizim hem halkın sağlığı için risk oluşturuyor” diyerek, işlemlerin kontrollü bir şekilde yapılmasını istedi.

BİR HAFTADIR BİR MASKEYLE İDARE EDİYORUZ

PTT’de çalışan Haber-Sen Diyarbakır Şube Sekreteri Yılmaz Tekin, PTT’de hiçbir şekilde önlem alınmadığını böylelikle yurttaşların uzun kuyruklar oluşturması sonucunda 1 metre kuralının ihlal edildiğini belirterek, “Hem bizim hem halkın sağlığı için risk oluşturuyor. Güvenlik personelimiz yok. 10 şube var bir tane güvenlik personelim var. O da tek başına ne yapabilir. İnsanlar faturalarını ödemeye geliyor, bizde sıramatik yok. Merkez de dahi insanlar uzun kuyruklar oluşturuyor. PTT Genel Müdürlüğü bir defa maske göndermiş. Personel başı bir maske yaklaşık bir haftadır o bir maskeyle idare ediyoruz. Bugün tekrar gelmiş, ama maske ve eldiven yetersiz. Virüsün Türkiye’de çıktığı 9. gün ilk defa kurum dezenfekte edildi. Bu 9 gün içinde binlerce insan bu kuruma girip çıktı. Burada yarım günde yaptığımız işlem sayısı 100-150, en az 70-80 vatandaşla yakın mesafe temasta bulunmuş olmak demek. Hastalık kaptığımızda bunu ailemize, temas ettiğimiz insanlara bulaştırmış olacağız” dedi.

“HENÜZ SONUÇ ALAMADIK”

PTT’de işlemlerin ya kontrollü bir şekilde yapılması ya da ödemelerin bir süre faizsiz ileri tarihlerde ödenmesi için valilikle görüştüklerini belirten Tekin, “Bundan önce sendika olarak Genel Müdürlük ve Baş Müdürlükle görüşmede bulunduk. Güvenlik güçleri gelsin. Kontrollü bir şekilde şubeleri kapatıp merkezlerden işlemler yapılsın. Bize dönüş yapılmadı. Bizler insanlar gelmesin mağdur olsun demiyoruz. Valilikle görüştük, faturaların ödeme işlemlerinin faizsiz bir şekilde bekletilmesi ödemelerin daha sonra yapılmasına ilişkin. Çünkü elektriğim, doğal gazım kapanacak diye endişeleniyor insanlar” diye konuştu.

Bu haber 322 kez okundu.
Bağlar - 14:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.