37° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Rehberler İslam’ın tanıtımına katkı sağlıyor

Diyarbakır - 8 Aralık 2019 16:00 A A

İran, Kırgızistan, Ukrayna, Polonya, İngiltere, Hindistan, Romanya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçiler aileleriyle birlikte Diyarbakır’ın tarihine ve maneviyatına ışık tutan Hz. Süleyman ve 5.haremi Şerif olan Ulu Camini ziyaret etti.

5. Haremi Şerif olan Diyarbakır Ulu Cami birçok yerli ve yabancı turisti ağırlamaya devam ediyor.

İran, Kırgızistan, Ukrayna, Polonya, İngiltere, Hindistan, Romanya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçiler aileleriyle birlikte Diyarbakır’ın tarihine ve maneviyatına ışık tutan Hz. Süleyman ve 5.haremi Şerif olan Ulu Camini ziyaret ettiler.

İlk önce Hz. Süleyman Cami’sini ziyaret eden büyükelçilere il müftülüğünün 4 dil bilen rehberleri ve görevlileri tarafından sunumlar ve tarihi mekanlar hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Büyükelçiler, Diyarbakır’daki manevi atmosferinden etkilendiklerini ve herkesin mutlaka buraları ziyaret etmeleri gerektiğini söylediler. Cumartesi sabah namazından sonra rehberler eşliğinde Ulu camiyi ziyaret eden Büyükelçiler kendilerine Evliya Çelebi’nin ‘Ulu caminin öyle bir ruhaniyeti vardır ki Bir kimse iki rekat namaz kılsa kabul olunduğuna kalbi şahitlik eder’ sözünden çok etkilenen büyükelçiler, bu sözden sonra kıyama doğrulup dua ettiler.

Ulu Cami’de büyükelçilere rehberlik eden ve İngilizce, Rusça, Arapça ve Türkçe olmak üzere 4 dil bilen Abdülmenap Aydın, büyükelçilerin ziyareti hakkında şunları söyledi; “Diyarbakır İl Müftülüğümüz, yabancı turistlerin sürekli dini mekânları ziyaret etmesinden dolayı yabancı dil bilen rehber ihtiyacından dolayı burada görev yapıyorum. Ulu Cami’miz her gün yaklaşık 5 bin yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Ulu Cami’yi ve yabancı turistlere İslam’ı anlatıyoruz. Dinimizi ve Diyarbakır’ı yabancı turistlere bu şekilde tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’deki bütün tarihi ve turistik camilerimize yabancı dil bilen personellerin ve din görevlisi arkadaşların bu konuda hizmeti arzuladıklarını biliyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı personelleri olarak bu hizmetin din gönüllülerince verilmesi çok anlamlı ve doğru bir tercih olacaktır. Bu anlamda başkanlığımızdan cami rehberi kadrosunun önemli bir hizmet sunacağı kanaatindeyim. Din gönüllülerinin istihdamının sağlanmasını istiyoruz. Diyarbakır Ulu Cami’mizde Cumartesi günü yabancı devletlerin büyükelçilerini ağırladık. Yaptığımız rehberlikten Büyükelçiler memnun kaldı” dedi.

“3 YABANCI TURİST MÜSLÜMAN OLDU”

Evliya Çelebinin sözlerinin büyükelçileri ve ailelerini duygulandırdığını ifade eden Ulu Cami rehberi Aydın,; “Molla Evliya Çelebi’nin ‘Diyarbakır Ulu Cami’nin öyle bir ruhaniyeti vardır ki bir kimse 2 rekat namaz kılsa kabul olunduğuna kalbi şahitlik eder’ ifadeleri büyük elçileri duygulandırdı ve dua etmeye başladılar. Onlara İslamiyet’i anlatan kitap hediye ettikten sonra ikramlarda bulunup sunumu bitirdik. Ayrıca bu yaz sezonunda göreve başladıktan sonra yaptığımız tanıtımlardan dolayı 3 yabancı misafirin İslam’a girmek istemeleri bu görevin ne kadar önemli bir hizmet olduğunu gösteriyor. Diyanet İşleri Başkanımızdan daha çok din gönüllüsü arkadaşlarımızın istihdamının sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü İslam’ı doğru şekilde tanıtıp İslam’a hizmet etmemiz gerekiyor” diye konuştu. 

Camii personelinin ikramlarından sonra büyükelçilerin Ulu Cami programı sona erdi.

Seyfettin EKEN’in Haberi

Bu haber 809 kez okundu.
Diyarbakır - 16:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.